تحلیل مهم پلاتس از وضعیت تقاضا و قیمت نفت در سال 2021


تجزیه و تحلیل جدید S&P Global Platts نشان می دهد تقاضای جهانی نفت امسال بیش از 6 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.S&P Global Platts در تازه ترین تحلیل خود پیش بینی کرد، تقاضای جهانی نفت در سال 2021 به سطح 2019 بازخواهد گشت، هر چند سرعت زیاد شیوع ویروس کرونا و تدابیر قرنطینه ای از اواخر سال گذشته تاکنون تاثیر منفی زیادی بر تقاضای انرژی داشته است.

بر اساس این گزارش تقاضای جهانی نفت امسال به 99.3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این رقم سال گذشته به 93.1 میلیون بشکه رسیده بود.تقاضای جهانی نفت در سه ماه نخست امسال به 95.1 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که نسبت به پیش بینی قبلی 700 هزار بشکه کاهش نشان می دهد. قرنطینه های جدید و در پیش بودن سال جدید چینی مهمترین عامل افت احتمالی تقاضای نفت در سه ماه نخست امسال است.

ولی در سه ماه دوم، تاثیرات ناشی از تزریق واکسن کرونا موجب افزایش 11.7 میلیون بشکه ای تقاضای جهانی نفت خواهد شد. دسترسی مناطق بیشتری از جهان به واکسن کرونا موجب خواهد شد تا اعتماد نسبت به اقتصاد دنیا طی ماه های آینده بیشتر شود. 

این تحلیل نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در سال 2022 نیز با افزایش بیشتر 2.8 میلیون بشکه ای روبرو خواهد شد و به 102.1 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این در شرایطی است که آژانس بین المللی انرژی برای سومین ماه متوالی پیش بینی خود درباره رشد تقاضای نفت در سال 2021 را کاهش داد و اعلام کرد تقاضای نفت امسال به 96.64 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این رقم نسبت به سال قبل 5.5 میلیون بشکه افزایش نشان می دهد.

اوپک نیز در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است تقاضای جهانی نفت در سال 2021 به 95.91 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که نسبت به سال قبل 5.9 میلیون بشکه افزایش خواهد داشت.S&P Global Platts پیش بینی کرده است میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امسال به 56.30 دلار خواهد رسید که نسبت به پیش بینی قبلی 6.65 دلار افزایش داشته است.

پس از تصمیم غیرمنتظره عربستان سعودی برای کاهش یک میلیون بشکه ای تولید در ماه های فوریه و مارس، بسیاری از ناظران بازار، پیش بینی خود درباره قیمت نفت را افزایش داده اند.بانک بارکلیز پیش بینی کرده است قیمت هر بشکه نفت برنت با 2 دلار افزایش به 55 دلار خواهد رسید و بانک گلدمن ساکس نیز پیش بینی خود درباره قیمت نفت برنت تا اواسط 2021 میلادی را به 65 دلار افزایش داده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان