پلاتس: تولید نفت ایران سال آینده به 3.9 میلیون بشکه در روز خواهد رسید


جدیدترین تحلیل S&P Global Platts نشان می دهد تولید نفت ایران طی سال 2022 میلادی به سطح قبل از تحریم های بین المللی بازخواهد گشت.به گزارش پلاتس، تحلیلگران سیاسی آمریکایی به طور فزاینده ای انتظار دارند که آمریکا و ایران تا پایان ماه می دستیابی به یک توافق را اعلام خواهند کرد که اجازه برداشتن تحریم های نفتی، پتروشیمی، کشتیرانی و بانکی و سایر بخش ها را تا سه ماه سوم امسال خواهد داد.بر اساس این گزارش خریداران آسیایی و اروپایی نفت ایران نیز می توانند پس از اعلام این توافق، مذاکرات خود برای واردات نفت را آغاز کنند. 

تحلیلگران S&P Global Platts پیش بینی می کنند که تولید نفت ایران سال آینده به سطح قبل از تحریم ها یعنی 3.9 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. تولید نفت ایران در ماه مارس به 2.3 میلیون بشکه در روز رسیده است. این تحلیل نشان می دهد توافق اصلی تا پایان ماه می اعلام خواهد شد که شامل معافیت احتمالی صادرات 500 هزار بشکه نفت در روز خواهد بود. کل تحریم های نفتی ایران نیز تا پایان سپتامبر لغو خواهد شد.

 

برآورد پلاتس حاکی است صادرات نفت خام و میعانات ایران تا ژانویه 2022 به بیش از 1.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این رقم در سه ماه نخست 2021 به 825 هزار بشکه در روز رسیده است. البته برخی تحلیلگران نیز معتقدند که تحریم های اصلی نفتی تا زمانی که ایران به مفاد برجام بازنگردد، لغو نخواهد شد. چشم انداز افزایش تولید و صادرات نفت ایران در حالی است که رشد تقاضای جهانی نفت همچنان ضعیف است و کشورهای اوپک پلاس نگرانی زیادی درباره این مساله دارند. اوپک پلاس به دقت تحولات مربوط به بازگشت ایران به بازار جهانی نفت را دنبال می کند ولی در شرایط کنونی نیازی به تغییر سیاست های تولید احساس نکرده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان