نظرسنجی نشان داد: افزایش انتظارات تورمی در اقتصاد آمریکا


نتایج جدیدترین نظرسنجی از اقتصاددانان نشان می دهد انتظارات تورمی در آمریکا تا اوایل سال آینده روند صعودی خواهد داشت.

تازه ترین بررسی و نظرسنجی بلومبرگ حاکی است کارشناسان اقتصادی پیش بینی خود از فشارهای تورمی شامل شاخص قیمت مصرف کننده، شاخص هزینه های مصرف شخصی و شاخص تورم هسته ای را تا مارس 2022 میلادی افزایش داده اند.

بر اساس این گزارش نظرسنجی بلومبرگ از 71 کارشناس اقتصادی نشان می دهد شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا تا پایان سه ماه دوم امسال نسبت به سال قبل احتمالا 3.8 درصد افزایش خواهد داشت. در حالی که شاخص هزینه های شخصی مصرفی با رشد 3 درصدی روبرو می شود.

تازه ترین پیش بینی ها بیشتر از برآوردهای اعلام شده در ابتدای سال 2021 بوده است. کمبود عرضه و تولید، چالش های حمل و نقل، رشد فزاینده تقاضا و تزریق تریلیون ها دلار نقدینگی در قالب برنامه های حمایتی مقابله با بحران کرونا، مهمترین عوامل افزایش فشارهای تورمی به شمار می رود.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، ظرفیت تولید و عرضه در اقتصاد آمریکا قادر به تامین تقاضای چشمگیر نخواهد بود. به نظر می رسد روند صعودی نرخ تورم آمریکا به مدت طولانی تری نسبت به پیش بینی فدرال رزرو، ادامه خواهد یافت. مقام های فدرال رزرو پیش از این گفته اند که افزایش فشارهای تورمی کاملا موقتی خواهد بود.

اقتصاددانان همچنین پیش بینی خود از رشد اقتصادی در سه ماه دوم امسال را به 9.3 درصد افزایش داده اند. این رقم در نظرسنجی آوریل 8.1 درصد اعلام شده بود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان