ادامه روند نزولی فعالیت های پالایشگاهی در جهان


آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است که روند نزولی شدید فعالیت های پالایشگاهی در جهان طی ماه می نیز ادامه داشته است. به گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهیانه خود درباره بازار جهانی نفت نوشت: افت چشمگیر فعالیت های پالایشگاهی جهان در ماه می نیز ادامه یافته است. پالایشگاه های جهان با 2 مشکل بزرگ روبرو هستند: افزایش قیمت نفت خام و افت حاشیه سود دیزل.

بر اساس این گزارش آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند تولید پالایشگاه های جهان در ماه می به 66.2 میلیون بشکه در روز برسد که نسبت به آوریل تغییری نداشته است. این رقم 14 میلیون بشکه در روز کمتر از مدت مشابه سال قبل است.

ادامه روند نزولی فعالیت های پالایشگاهی در جهان

روند نزولی فعالیت پالایشگاهی در جهان

این احتمال وجود دارد که رونق نسبی فعالیت های پالایشگاهی جهان از ماه ژوئن آغاز شود. اگر روند صعودی قیمت جهانی نفت ادامه داشته باشد، این مساله به ضرر سود دهی پالایشگاه ها خواهد بود و در نتیجه موجب خواهد شد تا فعالیت های پالایشگاهی کمتر از حد انتظار رشد و رونق پیدا کند. آمارهای آژانس نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در ماه آوریل 25 درصد کاهش داشته که این رقم معادل 25 میلیون بشکه در روز است.

گرچه کاهش محدودیت های قرنطینه ای در آمریکا اروپا و چین طی ماه جاری احتمالا موجب افزایش تقاضای فرآورده های نفتی خواهد شد ولی پالایشگاه ها همچنان با دردسرهای بزرگی روبرو هستند و بسیاری از آنها مجبورند تا دستیابی به حاشیه سود بالاتر، بخش عمده ای از فعالیت های خود را تعطیل کنند.

پالایشگاه های سراسر جهان طی ماه های اخیر به خاطر افت تقاضا و پر شدن ذخایر، مجبور به کاهش تولید شده اند.  جنگ قیمت نفت بین روسیه و عربستان سعودی که در ماه آوریل به اوج خود رسید به نفع پالایشگاه های جهان بود. ولی طی هفته های اخیر تقاضای فیزیکی برای نفت خام مجددا افزایش یافته و فشارها بر پالایشگاه های جهان مجددا بیشتر شده است.

از سوی دیگر حاشیه سود تولید دیزل در اروپا که در ماه آوریل دو رقمی شده بود، طی هفته گذشته به شدت کاهش یافته و به 5 دلار در هر بشکه رسیده که پایین ترین رقم از اواسط 2009 میلادی است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان