پیش بینی وزیر انرژی روسیه از قیمت جهانی نفت در سال 2021


وزیر انرژی روسیه در تازه ترین اظهارنظر خود پیش بینی کرد بازار جهانی نفت سال آینده همچنان پر نوسان خواهد بود.به گزارش پلاتس، آلکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت: بازار جهانی نفت در سال 2021 نیز بانوسان همراه خواهد بود و قیمت هر بشکه نفت در دامنه 50 تا 55 دلار تثبیت خواهد شد آن هم در شرایطی که اقتصاد جهان از شیوع ویروس کرونا رو به رشد و رونق خواهد رفت.

بر اساس این گزارش وی افزود: علی رغم ثبات رو به رشد در بازار به خاطر رونق تقاضا، تبعات شیوع ویروس کرونا نااطمینانی های زیادی را برای آینده ایجاد خواهد کرد. پیش بینی من این است که میانگین قیمت نفت 50 تا 55 دلار در هر بشکه خوهد بود.  اما ما باید به طور کلی نوسان را پیش بینی کنیم.

وزیر انرژی روسیه اظهار داشت: قیمت نفت میتواند در بخشی از سال آینده تا 65 دلار افزایش یابد اما این مساله میتواند موجب داغ شدن بیش از حد بازار جهانی نفت شود. نواک تاکید کرد به طور کلی کاهش تقاضا در سال جاری  به 9 تا 10 بشکه در روز خواهد رسید ولی اوپک پلاس هر گونه کمبود عرضه در بازار را به دقت نظارت خواهد کرد.

کاهش تقاضا در ماه مارس به اوج خود یعنی 25 میلیون بشکه در روز رسید ولی از آن پس کاهش تولید اوپک پلاس و افزایش تقاضا منجر به کاهش تدریجی ذخایر شد. اگر این روند ادامه یابد برداشت از ذخایر نفت کشور های توسعه یافته و صنعتی موجب خواهد شد تا ذخایر نفت در سال 2021 به کمتر از میانگین 5 ساله برسد. 

وزیر انرژی روسیه در ادامه درباره جایگاه انرژی های تجدید پذیر گفت:شیوع ویروس کرونا موجب تغییر ساختاری ترکیب انرژی جهان شده و جایگاه انرژی های تجدید پذیر را مهم تر کرده است. انرژی های تجدید پذیر با نرخ بالاتری تولید می شود و حجم تولید در سال تقریبا 5 درصد افزایش دارد.برآورد های مقام های روسی نشان می دهد سهم انرژی های تجدید پذیر در تامین انرژی جهان تا سال 2040 به 35 درصد خواهد رسید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان