افت شدید اقتصاد عربستان در پی کاهش تقاضای جهانی نفت


آمارهای رسمی نشانگر افت شدید 7 درصدی اقتصاد عربستان در سه ماه دوم 2020 میلادی است.به گزارش پلاتس، سازمان آمار عربستان سعودی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است که اقتصاد این کشور در سه ماه دوم امسال با افت 7 درصدی روبرو شده که علت اصلی آن کاهش تقاضای نفت در پی شیوع ویروس کرونا است.

بر اساس این گزارش عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت جهان به شمار می رود که افت تقاضای انرژی در کشورهای مختلف، تاثیر منفی زیادی بر درآمدهای ارزی این کشور داشته است.

افت چشمگیر اقتصاد عربستان نشانگر ضرورت تلاش های ریاض برای افزایش قیمت جهانی نفت از طریق تشکیل اتحاد بین اوپک و سایر کشورهای بزرگ تولیدکننده انرژی از جمله روسیه است. شیوع ویروس کرونا طی ماه های اخیر فشار زیادی را بر تقاضا و قیمت جهانی نفت وارد کرده است.

افول اقتصادی عربستان بار دیگر مشکلات و چالش های این کشور در مسیر متنوع سازی اقتصادی و دور شدن از اقتصاد نفتی را نمایان کرده است. صنعت نفت هم اکنون بیش از دو سوم درآمدهای عربستان را تشکیل می دهد.

سازمان آمار عربستان افزود: افت اقتصادی در سه ماه دوم امسال بیشتر به خاطر افول 8.2 درصدی بخش غیرنفتی و افت 5.3 درصدی بخش نفت بوده است. بخش خصوصی در این مدت با افت 10.1 درصدی و بخش دولتی نیز با کاهش 3.5 درصدی روبرو شده اند.

فعالیت های پالایشگاهی عربستان سعودی نیز در سه ماه دوم امسال به پایین ترین سطح خود در 14 سال اخیر رسیده است.

وزارت دارایی عربستان نیز اعلام کرد: درآمدهای نفتی این کشور در شش ماه نخست 2020 نسبت به سال قبل 35 درصد کاهش داشته است. درآمدهای غیرنفتی نیز با افت 37 درصدی روبرو شده است. عربستان سعودی در این مدت با کسری بودجه 67.4 میلیارد ریال معادل 18 میلیارد دلار روبرو شده که 12 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان