آمارهای سالیانه بولتن اوپک نشان می دهد درآمد نفتی 13 کشور عضو این سازمان در سال 2019 میلادی با افت 18.4 درصدی روبرو شده است.به گزارش پلاتس، آمارهای جدیدی که در بولتن سالیانه اوپک منتشر شده حاکی است درآمد حاصل از صادرات نفت 13 کشور عضو این سازمان در سال 2019 میلادی بیش از 18.4 درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش افت قیمت جهانی نفت موجب شده است تا درامدهای ارزی اوپک در سال 2019 میلادی به 564.9 میلیارد دلار برسد. این رقم در سال 2018 میلادی به بیش از 692.3 میلیارد دلار رسیده بود.

کاهش رشد تقاضای جهانی نفت و رقابت شدید از سوی کشورهای غیر اوپک نیز فشار زیادی را بر درآمد کشورهای این سازمان وارد کرده است.امارهای رسمی نشان می دهد اوپک حتی قبل از شیوع ویروس کرونا نیز با کاهش 20 درصدی تقاضای جهانی نفت در سه ماه دوم 2020 روبرو شده بود.

این عوامل موجب شد تا اوپک ، تدابیری را برای برقراری تعادل در بازار جهانی انرژی اتخاذ کند و در مهمترین اقدام تولید خود را کاهش دهد.

در حالی که اوپک در سال 2019 تولید نفت خود را 1.86 میلیون بشکه در روز معادل 6 درصد کاهش داده ولی کشورهای غیر اوپک تولید را 1.3 میلیون بشکه معادل 2.9 درصد افزایش داده اند. 

صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود ضمن اشاره به کاهش قیمت نفت و درآمدهای ارزی کشورهای صادرکننده نفت در خاورمیانه، پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی این کشورها امسال به منفی 7.3 درصد خواهد رسید. 

در ماه می ائتلاف اوپک پلاس شدیدترین کاهش تولید نفت خود را اجرا کرد و 9.7 میلیون بشکه از تولید را کاهش داده است. کمیته نظارت بر بازار نفت که از سوی اوپک پلاس تشکیل شده قرار است چهارشنبه در یک نشست آنلاین شرایط بازار را بررسی کند.

بر اساس آمارهای بولتن، اوپک 70 درصد صادرات خود معادل 15.73 میلیون بشکه در روز را به بازارهای آسیایی حمل کرده است.صادرات اوپک به اروپا در سال 2019 با 12 درصد کاهش به 4.01 میلیون بشکه در روز رسیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان