افزایش چشمگیر قیمت زغال سنگ و آلومینیوم در بازارهای جهانی


قیمت زغال سنگ و آلومینیوم در بازارهای بین المللی با افزایش چشمگیر ئ فزاینده ای روبرو شده است.

به گزارش رویترز، قیمت هر تن زغال سنگ در بازار داخلی چین برای تحویل به منطقه فولادی تانگشان به بیش از 603 دلار رسید که این بالاترین سطح تاریخی به شمار می رود.

بر اساس این گزارش شاخص قیمت زغال سنگ چین نسبت به سال 2020 میلادی بیش از 188 درصد رشد داشته است.

این گزارش افزود: محدودیت واردات، افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در مغولستان به خصوص رانندگان کامیون تاثیر زیادی بر روند صعودی قیمت زغال سنگ در چین داشته و دولت را مجبور کرده است تا بنادر Ganqimaodu  و Ceke را تعطیل کند که این مساله موجب کاهش شدید عرضه در بازار چین شده است.

بازارهای جهانی منتظر افزایش بیشتر قیمت زغال سنگ است. گزارش ها نشان می دهد تولیدکنندگان زغال سنگ در استرالیا از ارایه پیشنهاد فروش خودداری کرده و منتظر قیمتهای بالاتر هستند.

قیمت آلومینیوم نیز به بالاترین سطح در 10 سال گذشته رسیده است که علت اصلی آن مشکلات خریداران آلومینیوم در اروپا و آمریکا برای تأمین نیاز خود است زیرا حمل و نقل دریایی با تأخیر زیاد محموله ها را منتقل می کند.

خریداران آمریکایی و اروپایی که فاصله زیادی با تولیدکنندگان آسیایی دارند واقعا در تأمین آلومینیوم با مشکل مواجه شده و تقاضا از سوی شرکت‌های تولیدکننده کنسرو، هواپیماسازی و ساخت و ساز به شدت بالاست.

از ابتدای سال جاری تا کنون قیمت آلومینیوم بیش از 30 درصد رشد کرده و به 2650 دلار در هر تن رسیده است.

این قیمت 80 درصد بالاتر از قیمت آلومینیوم در ماه می 2020 میلادی است. افزایش قیمت این فلز سبک توانسته درآمد سرشاری را برای تولیدکنندگان آن ایجاد کند. این در حالی است که تولیدکنندگان حتی پیش از شیوع کرونا نیز با مشکل مازاد عرضه روبرو بودند.

بازارهای جهانی از نظر تولید و عرضه مشکل خاصی ندارد ولی مشکل اصلی این است که بخش قابل توجهی از تولید آلومینیوم در جهان توسط کشورهای آسیایی انجام شده و مشتریان آن در اروپا و آمریکا هستند و بحران در حوزه حمل و نقل دریایی دسترسی آنها به آلومینیوم را محدود کرده است.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان