تورم منطقه یورو به بالاترین رقم در ۱۰ سال اخیر رسید


اداره آمار اروپا در تازه ترین گزارش خود از افزایش چشمگیر نرخ تورم در منطقه یورو خبر داده است.

اداره آمار اروپا (یورو استات) مستقر در لوکزامبورگ در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد نرخ تورم منطقه یورو در ماه اوت همچنان روند صعودی داشته و به بالاترین سطح در 10 سال اخیر رسیده است.

بر اساس این گزارش اداره آمار اروپا افزود سطح عمومی قیمت مصرف کننده نسبت به سال گذشته حدود 3 درصد افزایش یافته است که این رقم بالاترین نرخ تورم از سال 2011 به شمار می رود.

این در حالی است که نرخ تورم منطقه یورو در ماه جولای به 2.2 درصد رسیده بود. تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که به طور میانگین نرخ تورم منطقه یورو در ماه اوت 2.7 درصد افزایش یابد.

بر اساس اعلام اداره آمار اروپا در ماه اوت قیمت حامل های انرژی به شدت افزایش یافت و با رشد 15.4 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شد.

میانگین قیمت کالاهای صنعتی هم با رشد 2.7 درصدی روبرو شده و هزینه غذا و نوشیدنی ها هم 2 درصد بیشتر شده است، خدمات هم 1.1 درصد افزایش قیمت داشته است.

تورم هسته ای بدون احتساب انرژی و مواد غذایی در منطقه یورو هم افزایش چشمگیری داشته و از 0.7 به 1.6 رسیده است. بسیاری از اقتصاددانان تورم هسته ای را معیار قابل اطمینان تری برای تورم می دانند زیرا نوسانات کم تری دارد.

انتهای پیام/

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان