نگرانی درباره عرضه قیمت نفت را حدود 3 درصد افزایش داد


قیمت نفت خام در معاملات روز چهارشنبه در شرایطی با رشد تقریبا 3 درصدی روبرو شده است که سرمایه گذاران بار دیگر بر روی کمبود عرضه انرژی تمرکز کرده اند.

این در حالی است که قیمت نفت روز گذشته تحت تاثیر نگرانی های مربوط به رکود اقتصادی جهان با کاهش شدیدی همراه شده بود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 2.82 دلار افزایش به بیش از 105.59 دلار رسیده است، قیمت نفت برنت روز گذشته بیش از 9.5 درصد کاهش یافته بود که بیشترین افت از ماه مارس به شمار می رود.

هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 2.46 دلار افزایش به بیش از 101.95 دلار رسید قیمت نفت آمریکا نیز روز گذشته برای نخستین بار از اواخر آوریل به زیر 100 دلار رسیده بود.

محمد بارکیندو دبیر کل اوپک سه شنبه در اظهاراتی هشدار داد که صنعت جهانی نفت به خاطر سال ها سرمایه گذاری ناکافی، تحت محاصره قرار گرفته است.

وی افزود: اگر اجازه عرضه اضافی از سوی ایران و ونزوئلا داده شود، می‌توان کمبودها را کاهش داد.

دیمتری مدودف رئیس جمهور سابق روسیه نیز هشدار داده است که اگر پیشنهاد ژاپن برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه می تواند قیمتها را به بیش از 300 تا 400 دلار در هر بشکه افزایش دهد.

از سوی دیگر دولت نروژ برای پایان دادن به اعتصاب کارکنان صنعت نفت و گاز وارد عمل شده است تا به بن بستی که می تواند موجب تشدید بحران انرژی اروپا شود پایان دهد.

نگرانی ها درباره رکود اقتصادی فشار زیادی را بر بازارها وارد کرده است. برخی براوردها نشان می دهد اقتصاد آمریکا شاید طی ماه های آوریل تا اوت با افت شدید روبرو شده باشد. این بدان معناست که بزرگترین اقتصاد جهان برای دومین فصل متوالی با کاهش رشد همراه شده است.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان