بحران گاز آلمان را با رکود اقتصادی عمیقی روبرو خواهد کرد

FILE PHOTO: A flare burns excess natural gas in the Permian Basin in Loving County, Texas, U.S. November 23, 2019. REUTERS/Angus Mordant


یک نهاد صنعتی هشدار داده است که اگر جریان عرضه گاز روسیه به طور کامل متوقف شود، آلمان قطعا با رکود اقتصادی عمیقی روبرو خواهد شد.

ایتالیا نیز اعلام کرده است که به شرکتها برای پرکردن ذخایر گازی خود کمک مالی خواهد کرد تا مانع از بحران شدید در فصل زمستان شود.

کشورهای اروپایی از دریای بالتیک در شمال گرفته تا دریای آدریاتیک در جنوب با تدابیری را برای مقابله با بحران کمبود انرژی در بحبوحه رویارویی با روسیه اتخاذ کرده اند.

FILE PHOTO: A flare burns excess natural gas in the Permian Basin in Loving County, Texas, U.S. November 23, 2019. REUTERS/Angus Mordant

اتحادیه اروپا پیش از جنگ اوکراین بیش از 40 درصد گاز مورد نیاز خود را از روسیه تامین می کرد که این رقم برای آلمان به 55 درصد می رسید.

تنش های سیاسی با مسکو موجب شده تا قیمت گاز طبیعی اروپا رکوردهای جدیدی را ثبت کند و این مساله موجب تشدید روند صعودی نرخ تورم شده است.

انجمن صنعتی بی دی آی آلمان پیش بینی خود از رشد اقتصادی در سال 2022 را از 3.5 درصد به کمتر از 1.5 درصد کاهش داده است.

این نهاد صنعتی هشدار داده است که کاهش واردات گاز روسیه، اقتصاد آلمان را با رکود روبرو خواهد کرد.

گاز روسیه همچنان از طریق اوکراین ترانزیت می شود ولی با ظرفیت بسیار کمتر از جنگ. خط لوله نورد استریم یک نیز اکنون با 40 درصد ظرفیت خود گاز روسیه را به آلمان منتقل می کند.

روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان در این باره گفت: کاهش عرضه گاز یک حمله اقتصادی و بخشی از طرح پوتین برای گسترش ترس و نگرانی است.

در شرایط کنونی تنها 55 درصد ظرفیت ذخایر گاز اروپا پر است و این در حالی است که اتحادیه اروپا قصد دارد این رقم را تا اکتبر به 80 درصد و نوامبر به 90 درصد برساند.

دولت ایتالیا نیز تدابیر جدیدی را برای مقابله با این بحران اتخاذ کرده است. ایتالیا قصد دارد برای صرفه جویی در مصرف گاز، بار دیگر نیروگاه های زغال سنگی را برای تولید برق به راه بیندازد.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان