بازار جهانی نفت سال آینده با کمبود عرضه روبرو خواهد شد


گرچه شیوع ویروس کرونا در سال 2021 نیز فشار زیادی را بر تقاضای نفت وارد خواهد کرد ولی برخی برآوردها نشان می دهد کمبود ماهانه عرضه نفت به بالاترین سطح خود در سال های اخیر خواهد رسید.

به گزارش گلف نیوز، موسسه تحقیقاتی ریستاد انرژی پیش بینی می کند که واکسیناسیون سراسری علیه ویروس کرونا موجب بازگشت سریع رونق به اقتصاد جهان خواهد شد. کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی از ماه می آغاز خواهد شد و در ماه اوت به بالاترین سطح خود یعنی 3.4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

بر اساس این گزارش تحلیلگران ریستاد انرژی معتقدند که ممکن است کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی تا پایان سال 2021 میلادی ادامه داشته باشد و حتی به رکوردهای جدیدی نیز برسد. 

رئیس بخش بازارهای نفت در موسسه ریستاد انرژی در این باره گفت: بررسی های ما نشان می دهد فعالیت های اقتصادی در آمریکا رو به رشد و رونق بوده است. سال آینده با تغییر چشمگیر فضای ژئوپلیتیک جهان روبرو خواهیم شد. 

وی افزود: پیش بینی ما این است که روند قیمت جهانی نفت طی ماه های آینده بستگی زیادی به تحولات در واشنگتن دی سی خواهد داشت. هر سناریویی برای قیمت نفت در سال 2021 امکان پذیر خواهد بود. 

موسسه ریستاد انرژی افزود: بازار نفت در سال 2021 میلادی به خصوص در ماه ژانویه متعادل خواهد بود و عرضه و تقاضا در سطح 77.7 تا 77.8 میلیون بشکه در روز به تعادل می رسد. 

تاثیر قرنطینه های سراسری در کشورهای مختلف در ماه های فوریه و مارس نیز همچنان احساس خواهد شد و در ماه فوریه بازار نفت با مازاد 0.5 میلیون بشکه ای و در ماه مارس نیز با مازاد 1.4 میلیون بشکه در روز عرضه روبرو خواهد شد. 

بازار نفت احتمالا در ما آوریل نیز با مازاد عرضه روبرو می شود ولی رونق تقاضا از ماه های بعد آغاز خواهد شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان