بازار جهانی پلی اتیلن در شش ماه نخست 2021 با مازاد عرضه روبرو است

تحلیلگران بین المللی بر این باورند که بازار جهانی پلی اتیلن در سال 2021 میلادی با مازاد عرضه روبرو خواهد شد.به گزارش پلاتس، تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند بازار جهانی پلی اتیلن در شش ماه نخست 2021 میلادی مانند اوایل سال 2020 با مازاد عرضه مواجه خواهد شد و این مساله تاثیر زیادی بر افت قیمت های جهانی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش قیمت محصولات پلی اتیلن طی ماه های اخیر به خاطر وقوع طوفان در خلیج مکزیک و سواحل آمریکا و تعطیلی بسیاری از کارخانه های تولیدی در این منطقه با افزایش روبرو شده بود. 

ولی تحلیلگران اکنون بر این باورند که با بهره برداری از ظرفیت های جدید تولید در آسیا و از سرگیری مجدد فعالیت کارخانه های آمریکا ، تولید محصولات پلی اتیلن در شش ماه نخست 2021 با رشد چشمگیری روبرو خواهد شد.

شیوع مجدد ویروس کرونا و افزایش بیکاری در بسیاری از کشورهای صنعتی و توسعه یافته به خصوص آمریکا می تواند فشار زیادی را بر تقاضای محصولات پلی اتیلن طی ماه های آینده وارد کند. 

پیش بینی می شود در آسیا 5 میلیون تن در سال ظرفیت جدید تولید محصولات پلی اتیلن تا پایان سال 2021 میلادی به بهره برداری برسد. البته برخی تحلیلگران معتقدند که برخی کارخانه های قدیمی در آسیا تولید محصولات خود را متوقف خواهند کرد و این مساله موجب برقراری تعادل در بازار آسیا خواهد شد.

برخی منابع بازار پیش بینی می کنند که تقاضای آسیا در شش ماه نخست 2021 هیچ گونه رشدی نخواهد داشت که علت اصلی آن شیوع ویروس کرونا خواهد بود. 

ولی تقاضای آسیا در کل سال 2021 میلادی با رشد 4 میلیون تن روبرو می شود. تجزیه و تحلیل پلاتس نشان می دهد کسری تولید محصولات پلی اتیلن در آسیا در سال 2021 به 18 میلیون تن خواهد رسید، تقاضای پلی اتیلن در این قاره نیز به 61 میلیون تن در سال می رسد.

پیش بینی می شود وضعیت تقاضای آسیا در سه ماه سوم 2021 میلادی به حالت عادی بازگردد. 

بازار پلی اتیلن اروپا نیز احتمالا تحت تاثیر افت تقاضا و کاهش تولید قرار خواهد گرفت و قیمت ها در سال 2021 به ثبات نسبی خواهد رسید. 

موج دوم ویروس کرونا و چشم انداز ناامید کننده اقتصادی منطقه یورو موجب خواهد شد تا تقاضا برای محصولات پلی اتیلن با کاهش محسوسی روبرو شود. تولیدکنندگان اروپایی در حال حاضر بخش مهمی از تولیدات خود را به آسیا آمریکای لاتین و ترکیه صادر می کنند. 

فعالان بازار آمریکا نیز پیش بینی می کنند که قیمت محصولات پلی اتیلن در این کشور در سال 2021 با کاهش روبرو خواهد شد. تدابیر قرنطینه ای و افت اقتصادی عامل اصلی کاهش تقاضا و قیمت خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان