هشدار صندوق بین المللی پول درباره افزایش پایدار تورم در آمریکا


صندوق بین المللی پول اعلام کرد، حمایت های مالی بیشتر در آمریکا در نهایت منجر به تشدید فشارهای تورمی خواهد شد.

به گزارش رویترز، کریستالینا جورجیوا رئیس صندوق بین المللی پول هشدار داد، خطر افزایش پایدار قیمت ها در آمریکا می تواند در نهایت موجب افزایش زودتر از موعد نرخ بهره شود.

بر اساس این گزارش گرچه مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا بر این باورند که افزایش تورم در اقتصاد کاملا موقتی و زودگذر است ولی صندوق بین المللی پول نسبت به تبعات افزایش پایدار تورم در ایالات متحده و افزایش زودتر از موعد نرخ بهره هشدار داده است.

رئیس صندوق بین المللی پول افزود: بالا رفتن نرخ بهره آمریکا می تواند منجر به تشدید شرایط مالی جهان شود و موجب خروج گسترده سرمایه از کشورهای نوظهور و در حال توسعه خواهد شد.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که نمایندگان جمهوریخواه آمریکا نیز از طرح چند تریلیون دلاری دولت بایدن با هدف افزایش چشمگیر هزینه پروژه های زیرساختی انتقاد کرده اند.

مدیر صندوق بین المللی پول اظهار داشت: افزایش رشد اقتصادی آمریکا در سال 2021 به نفع بسیاری از کشورهای جهان از طریق رونق تجارت خارجی خواهد بود ولی افزایش تورم می تواند پایدارتر از انتظارات باشد.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی 6 درصدی را برای جهان پیش بینی کرده است.

سایر کشورهای جهان نیز با رشد فزاینده قیمت کالاها و مواد غذایی روبرو شده اند که اکنون به بالاترین سطح از سال 2014 رسیده است.

صندوق بین المللی پول افزود: نگرانی و ابهام درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا موجب شده است تا چشم انداز اقتصادی جهان همچنان نامطمئن باشد.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان