در اقدامی کم سابقه: دولت ژاپن برای تامین بودجه طلا فروخته است


مقام های دولتی تایید کردند که ژاپن برای تامین منابع مالی مورد نیاز بسته محرک مقابله با بحران ویروس کرونا مجبور به فروش 80 تن ذخایر طلای خود شده است.به گزارش رویترز، فروش طلا توسط دولت ژاپن برای تامین منابع مالی مورد نیاز بسته محرک مقابله با شیوع ویروس کرونا یک اقدام نادر و کم سابقه به شمار می رود.

بر اساس این گزارش وزارت دارایی ژاپن که با بدهی فزاینده بخش عمومی و کاهش درآمدهای مالیاتی به خاطر بحران کرونا روبرو است، زیر فشار زیادی است تا منابع درآمدی دیگری را برای تامین هزینه های سنگین بحران کرونا تامین کند. بدهی دولت ژاپن دو برابر بیشتر از تولید ناخالص داخلی این کشور است.

این وزارتخانه معمولاً از پس اندازهایی که به عنوان حساب های ویژه کنار گذاشته شده اند استفاده می کند و سود بانک مرکزی ژاپن و سایر نهادها پس از بستن حساب های سالانه خود به صندوق های دولتی برمی گردد.

این بار اداره امور بین المللی وزارت دارایی ژاپن بخشی از ذخایر دلاری خود را به بانک مرکزی فروخته است و با ین دریافت شده ذخایر طلای بخش دیگری از وزارت دارایی را که مسئول مدیریت ذخایر طلا است خریداری کرده است. 

وزارت دارایی ژاپن قصد دارد با فروش 500 میلیارد ین معادل 4.84 میلیارد دلار ذخایر طلا برای تامین مالی صندوق جدیدی که با هدف تحقیقات و توسعه دانشگاهی استفاده کند. 

برخی تحلیلگران بر این باورند که دولت ژاپن برای جلوگیری از افزایش بدهی ها یا تحمیل بار مالی این برنامه به مالیات دهندگان؛ مجبور به فروش ذخایر طلای خود شده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان