بحران روسیه-اوکراین چرخه های عرضه را به شدت مختل خواهد کرد


تحلیلگران اقتصادی معتقدند تشدید بحران روسیه و اوکراین موجب اختلال شدید چرخه های عرضه کالاهای راهبردی از جمله انرژی و مواد غذایی خواهد شد.

به گزارش سی ان بی سی، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که وخامت اوضاع در اوکراین و شرق اروپا تنها محدود به تاثیر بر بازار جهانی انرژی نخواهد بود و بازارهای فلزات و مواد غذایی را نیز دستخوش نوسانات جدی خواهد کرد.

تشدید درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین می تواند چرخه عرضه کالاهای مهم و راهبردی از گندم و جو گرفته تا مس و نیکل و نفت و گاز را با اختلالات جدی روبرو کند.

اشغال اوکراین می تواند امنیت انرژی و غذایی اروپا را با چالش خطرناکی مواجه کند. روسیه و اوکراین هر دو از بزرگترین تولیدکنندگان فلزات و سایر کالاهای راهبردی به شمار می روند.

بسیاری از کشورهای اروپایی بخش عمده ای از نیاز خود به محصولات کشاورزی به خصوص گندم و جو و ذرت را از اوکراین تامین می کنند. بسیاری از کشورهای خاورمیانه و آفریقا نیز به گندم و ذرت اوکراین وابسته هستند و تشدید این بحران می تواند موجب ناامنی غذایی در آن مناطق شود.

چین نیز یکی از بزرگترین واردکنندگان ذرت اوکراین است. اوکراین با پشت سر گذاشتن امریکا در سال 2021 به بزرگترین صادرکننده ذرت به چین تبدیل شده است.

قیمت گندم از ابتدای امسال تاکنون بیش از 12 درصد و قیمت ذرت 14.5 درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر اوکراین طی سال های اخیر به یکی از بزرگترین صادرکنندگان مواد خام و محصولات شیمیایی و ماشین آلات صنعتی و حمل و نقل تبدیل شده است.

روسیه نیز کنترل 10 درصد ذخایر مس جهان را در اختیار دارد و یکی از تولیدکنندگان بزرگ نیکل و پلاتین دنیا به شمار می رود.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان