نتایج یک تحقیق نشان داد: قطع روابط تجاری و اقتصادی با چین صدها میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا لطمه می زند


نتایج تازه ترین تحقیق اتاق بازرگانی آمریکا و رودیوم گروپ نشان می دهد اگر کاخ سفید به دنبال قطع کامل روابط تجاری و اقتصادی با چین باشد، اقتصاد آمریکا هر سال با افت یک تریلیون دلاری تولید روبرو خواهد شد.

به گزارش سی ان بی سی،  اتاق بازرگانی آمریکا و رودیوم گروپ در تحقیقی پیش بینی کردند اقتصاد آمریکا هر سال با افت یک تریلیون دلاری تولید روبرو خواهد شد و رقابت در عرصه جهانی را در بلندمدت از دست خواهد داد، اگر کاخ سفید به دنبال جدایی کامل از چین و قطع روابط اقتصادی و تجاری با این کشور باشد.

به نظر می رسد دولت بایدن نیز قصد دارد سیاست های سختگیرانه ترامپ در قبال چین را دنبال کند و هیچ تصمیمی برای لغو محدودیت ها و تعرفه های تجاری و اقتصادی علیه این کشور ندارد.

زیان و ضررهای آمریکا از قطع روابط با چین عبارتند از :

کاهش 190 میلیارد دلاری تولید در هر سال با افزایش 25 درصدی تعرفه های تجاری علیه چین تا سال 2025 میلادی. طی ده سال آینده با اعمال کامل این تعرفه ها، اقتصاد آمریکا با کاهش یک تریلیون دلاری تولید روبرو خواهد شد.

اگر آمریکا سرمایه گذاری مستقیم خارجی در چین را مطابق با محدودیت های فعلی کاهش دهد، سرمایه گذاران آمریکایی هر سال 25 میلیارد دلار سود و درآمد را از دست خواهند داد.اگر هزینه های گردشگری و آموزش چین به نصف کاهش پیدا کند، هر سال 15 تا 30 میلیارد دلار خسارت به تجارت خدمات آمریکا زیان وارد خواهد شد. 

تنش ها بین آمریکا و چین در دوره ریاست جمهوری ترامپ به شدت بالا گرفته است. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، تشدید تنش بین آمریکا و چین به ضرر سایر کشورهای جهان نیز خواهد بود. 

این گزارش افزود: تنش ها در روابط اقتصادی و تجاری آمریکا و چین موجب افزایش هزینه های شرکت های آمریکایی خواهد شد و قدرت رقابت آنها در عرصه جهانی را کاهش خواهد داد. به عنوان مثال، از دست دادن بازار بزرگ هواپیمای چین، تا سال 2038 میلادی بیش از 875 میلیارد دلار زیان به آمریکا وارد خواهد کرد.

این گزارش نشان می دهد قطع روابط تجاری با بازار چین می تواند در بلندمدت تبعات زیادی را برای رهبری آمریکا در جهان به همراه داشته باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان