نظرسنجی نشان داد: تورم روسیه به 14.5 درصد خواهد رسید/کاهش بیشتر نرخ بهره مورد انتظار است


جدیدترین نظرسنجی رویترز حاکی است بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را باز هم کاهش خواهد داد تا از تشدید تبعات رکود اقتصادی جلوگیری کند.

در حالی که به نظر می رسد نرخ تورم روسیه کمتر از پیش بینی های اولیه باشد، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را باز هم کاهش می دهد.

پس از جنگ مسکو و کی یف، فضای اقتصادی روسیه به طور کامل تغییر کرد و تحریم های غرب به خصوص بلوکه کردن ذخایر ارزی این کشور فشار زیادی را به اقتصاد وارد کرده است.

نظرسنجی از 15 اقتصاددان ارشد نشان می دهد اقتصاد روسیه امسال 7.1 درصد افت خواهد کرد. در نظرسنجی ماه می این رقم 7.6 درصد اعلام شده بود.

این در حالی است که مشاور رئیس جمهور روسیه در ماه می گفته بود که اقتصاد این کشور امسال بیشتر از 5 درصد افت نخواهد کرد.

این در حالی است که یک ماه قبل از آن وزارت اقتصاد روسیه پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی احتمالا بیش از 12 درصد کاهش خواهد یافت که این بزرگترین رکود از دهه 1990 به شمار می رود.

پیش بینی می شود ارزش روبل روسیه نیز طی ماه های آینده کاهش یابد، آن هم پس از آنکه اواخر ژوئن به بالاترین سطح خود در برابر دلار در 7 سال اخیر رسید.

افزایش مازاد تجاری روسیه که به علت افزایش قیمت کامودیتی های صادراتی و افت واردات بوده، تاثیر زیادی بر افزایش ارزش روبل داشته است.

پیش بینی می شود تورم روسیه از 8.4 درصد در سال 2021 به بیش از 14.5 درصد در سال جاری برسد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان