نگرانی از رکود اقتصادی قیمت جهانی نفت را کاهش داد


قیمت نفت در آغاز مبادلات روز دوشنبه در بازارهای آسیایی با کاهش روبرو شد تا افزایش قیمتها در جلسه معاملاتی قبلی را از دست داده باشد.

کاهش قیمت نفت در حالی است که ترس و نگرانی از رکود اقتصادی جهان فشار زیادی را بر بازار وارد کرده ولی محدودیت عرضه مانع از افت شدید قیمت شده است.

کاهش تولید اوپک، ناآرامی در لیبی و تحریم های غرب علیه روسیه مهمترین تهدیدات در جانب عرضه به شمار می رود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 35 سنت کاهش به 111.28 دلار رسیده است، این در حالی است که نفت برنت روز جمعه با رشد 2.4 درصدی روبرو شده بود.

هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 32 سنت کاهش 108.11 دلار مبادله شده شده است. قیمت نفت آمریکا نیز روز جمعه 2.5 درصد افزایش یافته بود.

در شرایطی که نگرانی از رکود اقتصادی جهان طی دو هفته اخیر سایه سنگینی را بر بازار نفت انداخته است ولی محدودیت عرضه مانع از افت شدید قیمت ها شده است.

توبین گوری تحلیلگر کامودیتی ها در کامن ولس بانک گفت: بازارهای انرژی مملو از ریسک های عرضه هستند که آینده بازار را به شدت تهدید می کند.

نتایج بررسی رویترز نشان می دهد تولید 10 عضو سازمان اوپک در ماه ژوئن با 100 هزار بشکه کاهش به 28.52 میلیون بشکه در روز رسیده است.

این در حالی است که اعضای اوپک متعهد شده اند تولید نفت خود را روزانه 275 هزار بشکه افزایش دهند.

کاهش تولید لیبی و نیجریه موجب شده تا افزایش تولید عربستان و سایر تولیدکنندگان بزرگ اوپک عملا بی تاثیر شود.

به نظر می رسد تشدید تنش های سیاسی در لیبی موجب افت بیشتر تولید نفت این کشور در هفته های آینده شود.

شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد صادرات نفت از سطح عادی 865 هزار بشکه در روز به کمتر از 365 تا 0409 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان