سازمان ملل خبر داد: کاهش چشمگیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان


آمارهای جدید سازمان ملل حاکی از افت شدید سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان در شش ماه نخست 2020 میلادی است.به گزارش رویترز، سازمان ملل در تازه ترین گزارش اقتصادی خود اعلام کرد: سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان در شش ماه نخست 2020 میلادی با افت شدید 49 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شده است.

بر اساس این گزارش پیش بینی می شود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان در سال 2020 میلادی با افت 40 درصدی همراه شود. علت اصلی کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال جاری میلادی، نگرانی و ترس از رکود اقتصادی اعلام شده است.

این گزارش افزود: سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اقتصادهای اروپایی برای نخستین بار منفی شده و از 202 میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به منفی 7 میلیارد دلار رسیده است. 

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکا نیز در این مدت با 61 درصد کاهش به 51 میلیارد دلار رسیده است. 

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان در شش ماه نخست امسال به کمتر از 399 میلیارد دلار بالغ گردیده است.

جیمز ژان مدیر بخش سرمایه گذاری آنکتاد در این باره گفت: سرمایه گذاری مستقیم خارجی در شش ماه نخست امسال با افت 50 درصدی روبرو شده است. این رقم بسیار بیشتر از پیش بینی های اولیه ما بوده است.

وی افزود: پیش بینی ما این است که سرمایه گذاری مستقیم خارجی امسال 30 تا 40 درصد کاهش خواهد یافت ولی در سال 2021 میلادی این رقم با افت 5 تا 10 درصدی روبرو خواهد شد.

کشورهای صنعتی که معمولا 80 درصد معاملات جهانی را تشکیل می دهند، بیشترین زیان و ضرر را متحمل شده اند. میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشورها به کمتر از 98 میلیارد دلار رسیده که این رقم از سال 1994 میلادی تاکنون بی سابقه بوده است.

در بین کشورهایی که بیشترین سرمایه گذاری مستقی خارجی را در سال 2019 جذب کرده اند، کشورهای ایتالیا، آمریکا برزیل و استرالیا امسال بیشترین افت را شاهد بوده اند. 

این در حالی است که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در چین در 9 ماه نخست 2020 میلادی با رشد 2.5 درصدی روبرو شده است. بیشترین سرمایه گذاری خارجی در چین جذب خدمات تجارت الکترونیک، خدمات فنی تخصصی و تحقیق و توسعه شده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان