نرخ تورم آمریکا به بالاترین سطح در 12 سال اخیر رسید


تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا طی ماه آوریل با بیشترین افزایش در 12 سال اخیر روبرو شده است.

به گزارش رویترز، بازگشایی اقتصاد که موجب رشد فزاینده تقاضا شده و همچنین محدودیت عرضه و تولید تاثیر مهمی بر رشد چشمگیر نرخ تورم آمریکا در ماه آوریل شده است.

بر اساس این گزارش افزایش فشارهای تورمی در اقتصاد آمریکا می تواند موجب تشدید نگرانی ها در بازارهای مالی شود.

دولت آمریکا از آغاز شیوع ویروس کرونا در مارس 2020 تاکنون بیش از 6 تریلیون دلار در قالب بسته های مختلف کمک مالی به اقتصاد تزریق کرده و این مساله عامل مهمی برای رشد فزاینده تقاضای کل بوده است.

گرچه مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا معتقدند که افزایش فشارهای تورمی کاملا موقتی است ولی نگرانی های زیادی درباره طولانی شدن تورم در آمریکا وجود دارد آن هم در شرایطی که کمبود نیروی کار موجب شده تا شرکت ها برای افزایش دستمزد و حقوق با یکدیگر رقابت کنند.

شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا طی ماه آوریل با رشد 0.8 درصدی روبرو شده که بالاترین رکورد از ژوئن 2009 میلادی است. این رقم در ماه مارس نیز با رشد 0.6 درصدی روبرو شده بود.

شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا در 12 ماه منتهی به آوریل نیز به 4.2 درصد رسیده که این بالاترین رکورد از سپتامبر 2008 میلادی است. این رقم در ماه مارس نیز با رشد 2.6 درصدی روبرو شده بود.

انتشار این آمارها موجب ریزش شاخص سهام آمریکا شد زیرا سرمایه گذاران معتقدند افزایش تورم می تواند فدرال رزرو را مجبور به افزایش زودتر نرخ بهره برای مقابله با تورم کند.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان