بازگشت ایران به بازار نفت چه تبعاتی برای سایر تولیدکنندگان خواهد داشت؟


مقام های پالایشگاهی کره جنوبی گفته اند که در صورت بازگشت نفت ایران به بازارهای بین المللی، واردات خود از روسیه و مکزیک را کاهش خواهند داد.

به گزارش پلاتس، مقام های پالایشگاهی مستقر در سئول فاش کردند که اگر نفت ایران به بازارهای جهانی بازگردد، کره جنوبی احتمالا راهبرد تجاری خود را تغییر خواهد داد و نفت کمتری را از روسیه و مکزیک خریداری خواهد کرد. این بدان معناست که سهم روسیه و مکزیک در بازار پنجمین واردکننده بزرگ نفت جهان به شدت کاهش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، با توجه به اقتصادی بودن نفت متوسط و سنگین ایران، پالایشگاه های بزرگ و مهم کره جنوبی ترجیح می دهند تا نفت خام مورد نیاز خود را از ایران تامین کنند. پالایشگاه های کره جنوبی نیز بهتر برای تصفیه نفت خام ایران طراحی و ساخته شده است.

کره جنوبی از ماه می 2019 تاکنون واردات نفت از ایران را به طور کامل متوقف کرده و پالایشگاه های بزرگ این کشور از آن زمان به بعد واردات نفت از روسیه و مکزیک را افزایش داده اند.

عدم حضور ایران در بازار نفت کره جنوبی، سود سرشاری را عاید شرکت های نفتی روسی و مکزیکی کرده و این شرکتها توانسته اند سهم خود را در بازار نفت کره جنوبی به طور چشمگیری افزایش دهند.

آمارهای رسمی نشان می دهد واردات از مکزیک و روسیه در 4 ماه نخست امسال به ترتیب 6.4 و 6.7 درصد کل واردات نفت کره جنوبی را تشکیل داده است.

این در حالی است که مکزیک و روسیه در سال 2017 میلادی تنها 2.8 و 3.5 درصد سهم بازار نفت کره جنوبی را در اختیار داشتند. کره جنوبی در آن سال بیش از 13 درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین کرده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی نفت کره جنوبی نشان می دهد میانگین قیمت هر بشکه نفت وارداتی ایران در سال 2017 به کمتر از 52.90 دلار رسیده است، این رقم برای نفت عربستان به 53.83 دلار و نفت امارات 54.80 دلار و نفت قطر 55.76 دلار رسیده است.

انتهای پیام /

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان