آژانس بین المللی انرژی: تولید پالایشگاه های جهان در سال 2021 افزایش خواهد یافت


آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که تولید پالایشگاه های جهان در سال 2021 با افزایش 4.5 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد.به گزارش پلاتس، آژانس بین المللی انرژی افزود: تولید پالایشگاه های جهان که در سال 2020 با افت 7.2 میلیون بشکه در روز روبرو شده بود در سال 2021 با افزایش 4.5 میلیون بشکه ای روبرو می شود.

بر اساس این گزارش آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که تولید پالایشگاه های جهان امسال به بیش از 78.9 میلیون بشکه در روز خواهد رسید این رقم در سال 2020 به 76.9 میلیون بشکه رسیده بود.تولید پالایشگاه های جهان در ماه نوامبر 2020 با رشد 2.6 میلیون بشکه ای به 76.1 میلیون بشکه در روز رسیده که این بیشترین رشد تولید در 7 سال اخیر به شمار می رود.

البته پیش بینی می شود تقاضا برای فرآورده های پالایشگاهی در جهان طی سال 2021 با رشد 5.5 میلیون بشکه در روز روبرو شود. این رقم در سال 2020 با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا با افت 8.8 میلیون بشکه در روز مواجه شده بود.عدم تعادل بین کاهش تولید پالایشگاه های جهان و تقاضا در سال 2020 موجب شد تا ذخایر فرآورده های نفتی در این مدت با افزایش زیادی روبرو شود.افت شدید قیمت نفت خام موجب شد تا تولید پالایشگاه ها طی ماه های آوریل تا می 2020 با افزایش چشمگیری روبرو شود.

پیش بینی می شود در صورت افزایش قیمت جهانی نفت در سال 2021 سود پالایشگاه های جهان با کاهش همراه شود.تولید پالایشگاه های آمریکا در ماه دسامبر و اوایل ژانویه با افزایش روبرو شد ولی اگر تقاضا با افت محسوسی روبرو شود، این احتمال وجود دارد که فعالیت های پالایشگاهی این کشور در سه ماه دوم امسال با افت مواجه گردد. در سال 2020 تولید پالایشگاه های آمریکا به دلیل کاهش تقاضا با افت 2.3 میلیون بشکه در روز روبرو شد.

در اروپا صنعت پالایشگاهی در سال 2020 دوران سخت و طاقت فرسایی را پشت سر گذاشت و تنها پالایشگاه های آلمان و هلند توانستند تا سه ماه چهارم سطح تولید خود را تقریبا به ثبات برسانند.پایین ترین سطح تولید پالایشگاهی در اروپا مربوط به فرانسه بود که با افت شدید 55 درصدی در سال 2020 روبرو شده است.

پیش بینی می شود با اعمال مجدد تدابیر قرنطینه ای در اروپا تولید پالایشگاهی در سه ماه نخست با افت 1.1 میلیون بشکه در روز همراه شود. تولید پالایشگاهی در چین نیز طی سال 2020 با رشد 400 هزار بشکه در روز روبرو شده است. این پایین ترین رشد تولیدات پالایشگاهی چین در 4 سال اخیر به شمار می رود ولی نسبت به شرایط دیگر کشورها کاملا امیدوارکننده بوده است.پالایشگاه های عربستان نیز طی سال 2020 با 68 درصد ظرفیت خود فعالیت کردند و پیش بینی می شود این رقم امسال به 77 درصد برسد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان