افزایش 70 درصدی قیمت جهانی سنگ آهن در سال 2020


در حالی که قیمت جهانی سنگ آهن در سال گذشته میلادی با رشد 70 درصدی روبرو شده ولی این مساله مانع رشد ذخایر سنگ آهن در انبارهای بنادر چین نشده است.به گزارش پلاتس، میزان ذخایر سنگ آهن در انبارهای بنادر چین در پایان سال 2020 تقریبا معادل ابتدای سال بوده و این مساله نشانگر واقعیت جدیدی است که افزایش 70 درصدی قیمت سنگ آهن تاثیری بر کاهش ذخایر انبارها نداشته است.

بر اساس این گزارش عدم تغییر ذخایر سنگ آهن در انبارهای چین همچنین نشان می دهد که ارتباط معنادار و چندان مستحکمی بین قیمت سنگ آهن در بازارهای بین المللی و ذخایر انبارهای چین وجود ندارد و سایر عوامل از جمله سود شرکتهای فولادسازی و اعتماد مصرف کننده عوامل اصلی موثر به شمار می روند. 

بر اساس آمارهای رسمی میزان ذخایر سنگ آهن در بنادر چین تا 27 دسامبر به 124.5 میلیون تن رسیده است این رقم 5 ژانویه 2020 نیز به 124.6 میلیون تن رسیده بود.میانگین قیمت هر تن سنگ آهن سی اف آر چین در هفته منتهی به 27 دسامبر به بیش از 161.21 دلار رسیده که نسبت به میانگین قیمت در هفته منتهی به 5 ژانویه 2020 بیش از 71.4 درصد رشد داشته است. قیمت سنگ آهن در اوایل سال 2020 به 94.06 دلار رسیده بود.

ذخایر سنگ آهن در بنادر چین در سه ماه نخست 2020 نیز علی رغم مشکلات تولید و عرضه در برزیل و استرالیا تغییر چندانی نداشته است. ذخایر سنگ آهن چین در سه ماهه دوم و سوم امسال با افزایش نسبی روبرو شده ولی در سه ماه پایانی افزایش چشمگیری را تجربه کرده است.

روند صعودی قیمت سنگ آهن از ماه اوت آغاز شد ولی رشد چشمگیر تا دسامبر مشاهده نشده بود. افزایش چشمگیر قیمت جهانی سنگ آهن و کاهش سود فولادسازان داخلی، موجب شد تا تجار و بازرگانان تمایل بیشتری برای خرید سنگ آهن از ذخایر انبارهای بنادر داشته باشند. این مساله موجب شد تا ذخایر انبارهای بنادر چین در ماه دسامبر با کاهش روبرو شود.

واردات سنگ آهن چین در سه ماه نخست 2020 با کاهش روبرو شد ولی در شش ماه دوم رشد چشمگیری را به جا گذاشت به طوری که طی ماه های ژوئن تا اکتبر میزان واردات چین به بیش از 100 میلیون تن رسید. 

صادرکنندگان سنگ آهن غیر از استرالیا و برزیل، صادرات خود به چین را به خاطر محدودیت تقاضا در سایر کشورهای جهان و افزایش قیمت در بازار چین، افزایش دادند. چین در سه ماه دوم 11.77 میلیون تن و در سه ماه سوم 14.03 میلیون تن سنگ آهن از هند وارد کرده که نسبت به سال قبل به ترتیب 114 و 80 درصد رشد داشته است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان