بانک ابوظبی: مهار ویروس کرونا قیمت نفت را به 50 دلار خواهد رساند


اقتصاددان ارشد بانک ابوظبی بر این باور است که در صورت مهار ویروس کرونا قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال تا آغاز سال 2021 به مرز 50 دلار خواهد رسید.به گزارش پلاتس، مونیکا ملک اقتصاددان ارشد بانک ابوظبی تاکید کرد: اگر ویروس کرونا مهار شود، قیمت هر بشکه نفت برنت تا ابتدای 2021 میلادی به 50 دلار خواهد رسید، هر چند مسیر پیش رو سخت و پرچالش خواهد بود.

بر اساس این گزارش وی افزود: در شرایط کنونی قیمت نفت برنت در محدوده 40 تا 45 دلاری تثبیت شده و پیش بینی می کنیم در کوتاه مدت این محدوده قیمت حفظ شود. اگر ویروس کرونا مهار شده و اقتصاد جهانی بهبود یابد، انتظار داریم قیمت نفت تا پایان امسال و اوایل سال آینده به سوی 50 دلار حرکت کند.اوپک و متحدانش از جمله روسیه در ماه می توافق کاهش 9.7 میلیون بشکه ای تولید نفت را اجرا کردند ولی در تازه ترین تصمیم خود قصد دارند در ماه اوت کاهش تولید خود را به 7.7 میلیون بشکه در روز برسانند.

ملک گفت: پیش بینی می کنیم رشد تقاضا در ماه جولای و کاهش تولید اوپک پلاس، موجب شود که تقاضا از عرضه پیشی بگیرد. با این حال رشد فزاینده ذخایر انرژی جهان در 5 ماه نخست 2020 میلادی احیای روند صعودی قیمت نفت را با چالش جدی روبرو می کند.میزان ذخایر نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در ماه می به بالاترین سطح خود در 5 سال اخیر رسیده است. تازه ترین گزارش ماهانه اوپک نشان می دهد میزان ذخایر نفتی این کشورها به بیش از 3.17 میلیارد بشکه رسیده است.

چالش دیگر بازار جهانی انرژی، افزایش مجدد تولید شیل نفت در آمریکا است. البته کشورهای عربی خلیج فارس از جمله عربستان کویت و امارات وعده داده اند که در صورت نیاز بازار حاضرند تا میزان تولید نفت خود را بیشتر از حد توافقات کاهش دهند.

ملک تصریح کرد: قیمتهای فعلی نفت هنوز برای تامین بودجه مورد نیاز کشورهای عربی خلیج فارس کافی نیست.عربستان سعودی بودجه 2020 خود را با نفت 76.1 دلاری بسته است، این رقم در بودجه امارات به 69.1 دلار ، عمان 86.8 و کویت 61.1 دلار بوده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان