هشدار تحلیلگران درباره کاهش رشد اقتصادی چین


اقتصاددانان بر این باورند که چین برای جلوگیری از کاهش رشد و رونق اقتصادی طی ماه های آینده نیاز به اتخاذ سیاست های انبساطی پولی و مالی بیشتری خواهد داشت.

the palace museum with sunset glow in beijing,China

به گزارش رویترز، در حالی که جاری شدن سیل سهمگین در برخی مناطق چین و شیوع گونه دلتای ویروس کرونا فشار زیادی را بر اقتصاد چین وارد کرده است، تحلیلگران اقتصادی معتقدند که مقام های پکن احتمالا باید سیاست های انبساطی پولی و مالی بیشتری را برای جلوگیری از افول فعالیت های اقتصادی و صنعتی اتخاذ کنند.

بر اساس این گزارش موسسه مالی نومورا پیش بینی خود درباره رشد اقتصادی چین در سه ماه سوم را به 5.1 درصد و در سه ماه چهارم به 4.4 درصد کاهش داده است. این ارقام در پیش بینی قبلی این موسسه به ترتیب 6.4 و 5.3 درصد اعلام شده بود.

این موسسه در ادامه ضمن اشاره به تدابیر محدودکننده و قرنطینه ای چین برای مقابله با گونه دلتای ویروس کرونا پیش بینی کرده است رشد اقتصادی این کشور در سال 2021 میلادی به کمتر از 8.2 درصد خواهد رسید، این رقم نیز در پیش بینی قبلی موسسه نومورا 8.9 درصد اعلام شده بود.

پیش بینی می شود بانک مرکزی چین طی ماه های آینده سیاست های انبساطی پولی بیشتری را برای حمایت از رشد و رونق اقتصادی اتخاذ و اجرا کند.

افزایش هزینه ها برای اجرای پروژه های زیرساختی نیز محرک دیگری است که دولت چین برای تقویت رشد اقتصادی در اولویت قرار خواهد داد.

اقتصاددانان گلدمن ساکس نیز پیش بینی کردند انتشار اوراق قرضه و کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک ها نیز اقدامات مهم دیگری است که سیاستگذاران چینی اجرا خواهند کرد.

تازه ترین نظرسنجی رویترز از 82 موسسه مالی بین المللی نشان می دهد که 25 درصد کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بانک مرکزی چین طی سه ماه آینده نرخ بهره را کاهش خواهد داد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان