اخبار بد بازار نفت تمامی ندارد: مازاد عرضه چالش جدید بازار انرژی


اوپک و سازمان بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش های خود اخبار بدی را برای بازار نفت منتشر کردند.به گزارش اویل پرایس، مقام های اوپک و سازمان بین المللی انرژی پیش بینی خود درباره تقاضای جهانی نفت در سال 2020 را کاهش داده اند تا چالش های بازار انرژی بیش از پیش پیچیده تر شود. 

ولی افت تقاضا تنها مشکل و چالش بزرگ بازار نفت به شمار نمی رود که می تواند تاثیر منفی زیادی بر قیمت انرژی بگذارد. مازاد عرضه نیز تا پایان سال آینده فشار زیادی را بر قیمت جهانی نفت وارد خواهد کرد. 

اوپک در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت امسال 9.5 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. این رقم در گزارش اوت سازمان اوپک 9.1 میلیون بشکه اعلام شده بود.

سازمان بین المللی انرژی نیز پیش بینی کرده است تقاضای جهانی نفت امسال 8.4 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. 

اوپک و سازمان بین المللی انرژی پیش بینی کرده اند که تولید جهانی نفت تا پایان سال آینده بیشتر از سطح تولید در پایان سال 2019 خواهد بود. 

میزان ذخایر جهانی انرژی نیز تا پایان سال 2021 میلادی با رشد چشمگیری روبرو خواهد شد. سازمان بین المللی انرژی پیش بینی کرده است سطح ذخایر نفت جهان تا پایان سال 2021 میلادی 106 میلیون بشکه بیشتر از سال 2019 خواهد بود. ولی اوپک این رقم را بیش از 500 میلیون بشکه برآورد کرده است.

تنها اداره اطلاعات انرژی آمریکا دیدگاه امیدوارکننده ای درباره بازار نفت دارد و پیش بینی کرده است که بازار نفت تا پایان سال آینده با کمبود عرضه روبرو خواهد شد.

البته با توجه به شیوع ویروس کرونا و تحولات سریع بازار انرژی، نمی توان با قاطیت تحولات آینده بازار نفت را پیش بینی کرد. 

در حالی که با مهار نسبی ویروس کرونا و بهبود رشد و رونق اقتصادی در چین، تقاضای انرژی این کشور نسبتا با افزایش روبرو شده است ولی تقاضای انرژی در آمریکا و هند همچنان ضعیف و رو به کاهش بوده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان