تحلیل پلاتس: پیروزی بایدن در انتخابات موجب افزایش صادرات نفت ایران تا 2022 خواهد شد


 

تحلیلگران انرژی بر این باورند که کاهش تحریم های ایران در صورت تغییر رئیس جمهور آمریکا می تواند مهمترین و بزرگترین تاثیر را بر عرضه و قیمت جهانی نفت داشته باشد.به گزارش پلاتس، تحلیلگران پیش بینی می کنند که اگر جو بایدن به کاخ سفید راه پیدا کند، سریعا به میز مذاکره با تهران بازخواهد گشت و این مساله بزرگترین تاثیر را بر عرضه و قیمت جهانی نفت خواهد داشت.

بر اساس این گزارش S&P Global Platts Analytics پیش بینی می کند که در صورت لغو تحریم های ایران و توافق جدید با آمریکا، میزان صادرات نفت ایران طی یک سال به بیش از 1.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. 

Rapidan Energy Group نیز پیش بینی کرده است که تا پایان سال 2021 میلادی در صورت ریاست جمهوری بایدن ، صادرات نفت ایران به 1.8 میلیون بشکه خواهد رسید. 

باب مک نالی رئیس Rapidan Energy Group و مشاور سابق کاخ سفید در دولت جورج دبلیو بوش گفت: بایدن می خواهد به برجام یا یک نسخه جدید آن بازگردد و ما نسبت به این مساله مطمئن هستیم. 

کریس میدگلی رئیس Platts Analytics گفت: بایدن آشکارا می خواهد به توافق هسته ای ایران بازگردد و تهران نیز احتمالا همین انتظار را دارد.

سناریوی ترامپ

اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، تحلیلگران پیش بینی می کنند که رژیم تحریم ها همچنان سخت و طاقت فرسا باقی خواهد ماند و تنش ها بین تهران و واشنگتن همچنان بالا خواهد بود. 

در هر صورت اگر بایدن یا ترامپ با ایران به توافق جدیدی دست پیدا کنند، اوپک پلاس با چالش بزرگ بازگشت 2.5 میلیون بشکه تولید روزانه نفت ایران روبرو خواهد شد. این مساله احتمالا موجب کاهش بیشتر تولید اوپک می شود تا از سقوط قیمت نفت جلوگیری کند. 

بر اساس آمارهای Platts OPEC تولید نفت ایران در ماه جولای به کمتر از 1.98 میلیون بشکه در روز رسیده که پایین ترین سطح از مارس 1988 میلادی است. صادرات نفت ایران نیز به 46 هزار بشکه در روز رسیده است.

به اعتقاد تحلیلگران انرژی، ایران برای بازگرداندن تولید نفت خود به سطح قبل از تحریم ها، با مشکلات فنی چندان بزرگی روبرو نیست. 

تحلیلگران شرکت Kpler در هوستون بر این باورند که ظرفیت صادرات نفت ایران هم اکنون 2.7 میلیون بشکه در روز است و ایران می تواند 12 ماه پس از لغو تحریم ها صادرات نفت خود را به 2.5 میلیون بشکه در روز برساند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان