بریتیش پترولیوم برای سرمایه گذاری هنگفت در پروژه های نفت و گاز خاورمیانه آماده می شود


شرکت بریتیش پترولیوم قصد دارد در سال 2021 میلادی سرمایه گذاری کلان و هنگفتی را در پروژه های نفت و گاز خاورمیانه انجام دهد.به گزارش اویل پرایس، علی رغم اینکه شرکت بریتیش پترولیوم برنامه های گسترده ای برای گذار به سوی انرژی های تجدیدپذیر دارد ولی این شرکت همچنان تمایل زیادی برای توسعه پروژه های نفت و گاز در منطقه خاورمیانه دارد.

بر اساس این گزارش شرکت بریتیش پترولیوم هم اکنون در سومین میدان نفتی بزرگ جهان در عراق به نام “رمیله” فعالیت می کند و روزانه 1.4 میلیون بشکه نفت تولید می کند. شرکت بی پی تولید کننده بزرگ نفت و امارات متحده عربی و عمان نیز به شمار می رود. 

پایین بودن هزینه تولید نفت در خاورمیانه یک عامل مهم انگیزشی برای افزایش چشمگیر سرمایه گذاری های شرکت بی پی در کشورهای منطقه به شمار می رود. 

در سال 2018 میلادی بیش از 64.5 درصد کل تولید نفت اوپک مربوط به کشورهای خاورمیانه بوده است که 73 درصد کل ذخایر جهانی نفت را نیز در اختیار دارند. 

بریتیش پترولیوم امیدوار است که با کاهش محدودیت های اوپک، تولید نفت در میدان رمیله به ظرفیت کامل برسد. تولید نفت در این میدان در ماه ژانویه به 1.47 میلیون بشکه در روز رسیده است. حداکثر ظرفیت تولید این میدان نفتی 2.1 میلیون بشکه در روز است. 

البته همه شرکتهای نفتی جهان مایل با افزایش سرمایه گذاری در پروژه های انرژی خاورمیانه نیستند. شرکت اکسون موبیل آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد 32.7 درصد سهام خود در پروژه میدان نفتی West Qurna عراق را به ارزش 500 میلیون دلار بفروشد. این تصمیم بیشتر به خاطر عدم ثبات سیاسی عراق است. این در حالی است که شرکتهای نفتی چین تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز عراق دارند. 

شرکت رویال داچ شل سه سال قبل از میدان نفتی مجنون خارج شده و اکنون شرکتهای دیگر می توانند در این میدان سرمایه گذاری کنند. 

البته عراق تنها کشوری نیست که شرکت بریتیش پترولیوم قصد گسترش سرمایه گذاری های خود را دارد. این شرکت برنامه گسترده ای برای افزایش تولید گاز طبیعی در عمان دارد. سرمایه گذاری هنگفت شرکت بی پی می تواند ظرفیت تولید گاز عمان را تا سه ماه نخست 2021 میلادی به بیش از 1.5 میلیارد فوت مکعب افزایش دهد.

شرکت بی پی همچنین قصد افزایش سرمایه گذاری های خود در امارات متحده عربی را دارد. این شرکت در حال همکاری با شرکت نفتی دولتی ادنوک ابوظبی است تا تولید نفت را به 2 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. 

علی رغم اینکه محدودیت های کرونایی به ضرر اقتصاد کشورهای خاورمیانه بوده است ولی پیش بینی می شود اقتصاد منطقه در سال 2021 با رونق روبرو شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان