آیا رشد تقاضای چین می تواند بازار جهانی نفت را نجات دهد؟


FILE PHOTO: An oil tanker unloads crude oil at a crude oil terminal in Zhoushan, Zhejiang province, China July 4, 2018. Picture taken July 4, 2018. REUTERS/Stringer

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد میزان واردات نفت خام چین از کشورهای بزرگ صادرکننده مثل روسیه آمریکا و آنگولا طی هفته های اخیر افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، در حالی که تقاضای انرژی در بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته و صنعتی به خاطر شیوع مجدد ویروس کرونا با افت چشمگیری روبرو شده، آمارهای رسمی حاکی است واردات و خرید نفت چین از کشورهای بزرگ صادرکننده طی هفته های اخیر افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش تحلیلگران بازار نفت بر این باورند که چین بزرگترین وارد کننده نفت خام جها تنها خریدار بزرگ است که احتمالا طی سال جاری میلادی با افزایش واردات و تقاضای انرژی روبرو خواهد شد زیرا شیوع ویروس کرونا موجب کاهش شدید تقاضا در سطح جهان شده است. 

در حالی که پیش بینی می شود واردات نفت چین سال آینده به بیش از 12 میلیون بشکه در روز برسد، فروشندگان بزرگ نفت جهان که با افت شدید تقاضا از سوی سایر کشورها روبرو هستند، رقابت زیادی را برای افزایش فروش به چین آغاز کرده اند. پیش بینی می شود تقاضای جهانی نفت امسال با افت 9 درصدی روبرو خواهد شد.

ویروس کرونا به سرعت در حال گسترش در برخی کشورهای بزرگ مصرف کننده نفت از جمله ایالات متحده و اروپا است.

افت قیمت جهانی نفت طی ماه های گذشته در پی سقوط تقاضا، به نفع خریداران چینی شده است. چین هم اکنون در حال خرید نفت ارزان قیمت برای پر کردن ذخایر راهبردی است. 

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که چین تنها کشور مهم جهان است که با افزایش تقاضای نفت روبرو خواهد شد. این آژانس پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت امسال به 91.3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید این رقم سال گذشته به بیش از 100.1 میلیون بشکه رسیده بود.

پیش بینی می شود کشورهای اروپایی طی ماه های آینده نیز تدابیر محدودکننده قرنطینه ای را حفظ خواهند کرد. شیوع ویروس کرونا موجب افت 12 درصدی تقاضای داخلی سوخت در آمریکا شده است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان