رشد اقتصادی چین فراتر از انتظارها: آمارهای امیدوارکننده اقتصاد چین


تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد روند رشد و رونق اقتصادی چین در سه ماه پایانی 2020 میلادی فراتر از انتظارات اولیه بوده است.به گزارش رویترز، اقتصاد چین در سه ماه پایانی 2020 میلادی با رشد سریع و چشمگیر روبرو شده و توانسته است پس از رهایی نسبی از بحران شیوع ویروس کرونا یک رشد مطلوب و فراتر از انتظار را ثبت کند.

بر اساس این گزارش بهبود سریع اقتصادی چین بسیاری از تحلیلگران را شگفت زده کرده است، آن هم در شرایطی که تشدید تنش در روابط تجاری چین و آمریکا این احتمال را تقویت می کرد که رشد اقتصادی چین با افت شدیدی روبرو شود.تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد رشد تولید ناخالص داخلی چین در سه ماه پایانی 2020 نسبت به سال قبل 6.5 درصد بوده است. این رقم در نظرسنجی رویترز از کارشناسان اقتصادی 6.1 درصد اعلام شده بود.

این گزارش افزود: رشد اقتصادی چین در سال 2020 میلادی نیز به 2.3 درصد رسیده است. چین تنها اقتصاد بزرگ و مهم دنیا بوده که سال گذشته با رکود روبرو نشده و این در حالی است که بسیاری از کشورها در حال مقابله با بحران کرونا بودند.

این در حالی است که اقتصاد چین در سه ماه نخست 2020 میلادی با بحران ویروس کرونا روبرو بود و افت 6.8 درصدی اقتصاد را ثبت کرده بود.بخش صادرات چین توانسته است در برابر فشار ناشی از بحران شیوع ویروس کرونا به خوبی مقاومت کند و رشد مصرف داخلی نیز عامل مهمی در افزایش رشد اقتصادی بوده است.آمارهای رسمی نشان می دهد صادرات چین در ماه دسامبر بیشتر از انتظارات رشد داشته است.

با این حال چین در سال 2020 میلادی ضعیف ترین رشد اقتصادی را از سال 1976 میلادی ثبت کرده است. میزان خرده فروشی در اقتصاد چین در سال 2020 نسبت به سال قبل از آن بیش از 3.9 درصد کاهش داشته است. این نخستین کاهش از سال 1968 میلادی بوده است. 

تولیدات صنعتی چین نیز در ماه دسامبر با رشد چشمگیر 7.3 درصدی روبرو شده که بیشترین رشد از مارس 2019 میلادی به شمار می رود.برخی تحلیلگران بر این باورند که رشد و رونق اقتصادی چین در سال 2021 میلادی نیز ادامه خواهد یافت. تحلیلگران پیش بینی می کنند رشد اقتصادی چین در سال 2021 به بیش از 8.4 درصد برسد و این رقم در سال 2022 نیز به 5.5 درصد خواهد رسید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان