پیش بینی تحلیلگران درباره ادامه روند صعودی قیمت مس در سال 2021


تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی مس در سال 2021 میلادی به روند صعودی اش ادامه خواهد داد.به گزارش پلاتس، تحلیلگران بین المللی پیش بینی می کنند که کاهش ذخایر و رشد تقاضا مهمترین عوامل افزایش قیمت جهانی مس در سال 2021 خواهد بود ولی روند رشد قیمت این فلز راهبردی در سال جاری میلادی آهسته تر از سال 2020 خواهد بود.

بر اساس این گزارش قیمت جهانی مس تحت تاثیر انتخابات آینده در شیلی و پرو و بهبود احتمالی شرایط اقتصادی دنیا طی ماه های آینده با افزایش چشمگیری روبرو شده است. رونق فعالیت های صنعتی و افزایش تقاضا در چین ، توزیع واکسن کرونا در سطح جهان و کاهش ارزش دلار تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی مس داشته است. 

یک تحلیلگر ارشد موسسه مالی ای بی ان امرو بر این باور است که افزایش اعتماد نسبت به شرایط اقتصادی جهان عامل مهمی در رشد تقاضا و قیمت مس خواهد بود. البته شرایط فعلی زمینه مساعدی را برای دلالان و سفته بازان فراهم کرده است و ممکن است در کوتاه مدت با افت نسبی قیمتها روبرو شویم. قیمت مس در سال 2021 نیز افزایشی خواهد بود ولی با یک روند کندتر و ملایم تر. 

بانک آمریکا نیز در تحقیقی اعلام کرده است که شیوع ویروس کرونا تاثیر زیادی بر افت تولید و عرضه مس از سوی شیلی و پرو در سال 2020 میلادی داشته و این عامل نیز نقش مهمی در افزایش قیمت این فلز راهبردی داشته است. پیش بینی ما این است که میانگین قیمت هر تن مس در سه ماه پایانی 2021 میلادی به 9500 دلار خواهد رسید. 

تحلیلگران شرکت معدنی Canaccord Genuity  نیز پیش بینی می کنند که محرک های اقتصادی و مالی چین و بهبود اوضاع اقتصادی جهان، موجب تقویت تقاضای مس در سال 2021 خواهد شد. این شرکت معدنی پیش بینی کرده است که میانگین قیمت هر تن مس در سال 2021 به بیش از 7716 دلار برسد که 17 درصد نسبت به پیش بینی قبلی بیشتر است. 

از سوی دیگر رشد تقاضای جهانی برق و تولید انرژی نیز عامل مهمی برای افزایش تقاضای مس خواهد بود. مس نقش مهمی در تولید انتقال ذخیره سازی و مصرف برق دارد. نیروگاه های برق، زیرساخت های انتقال، ذخیره سازی انرژی و مصرف همه و همه به مس نیاز دارد. توسعه انرژی های پاک نیز می تواند محرک خوبی برای تقاضای جهانی مس باشد. بانک آمریکا پیش بینی کرده است که احتمال افزایش چشمگیر قیمت هر تن مس به بالای 10 هزار دلار طی ماه های آینده وجود دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان