چین بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020


تازه ترین گزارش سازمان ملل نشان می دهد چین با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020 تبدیل شده است.به گزارش وبگاه هیل، کنفرانس سازمان ملل برای تجارت و توسعه (آنکتاد) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: چین با پیشی گرفتن بر آمریکا بزرگترین مقصد سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 شده است.بر اساس این گزارش میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در چین در سال 2020 با 4 درصد رشد به بیش از 163 میلیارد دلار رسیده است.

اکثر کشورهای جهان به خاطر بحران کرونا با افت شدید سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال گذشته روبرو شده اند. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکا با 49 درصد کاهش به 134 میلیارد دلار رسیده است. این کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکا مربوط به بخش های تجارت، خدمات مالی و صنعت بوده است.اجرای برنامه های هدفمند تسهیل سرمایه گذاری کمک زیادی به رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در چین داشته است.

آنکتاد افزود: سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی سال گذشته با 42 درصد کاهش نسبت به سال 2019 میلادی به 859 میلیارد دلار رسیده است. این رقم در سال 2019 به بیش از 1.5 تریلیون دلار رسیده بود.این پایین ترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان از دهه 1990 میلادی به شمار می رود. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکای شمالی با 46 درصد کاهش به 166 میلیارد دلار رسیده و این رقم در اروپا با 66 درصد کاهش به منفی 4 میلیارد دلار رسیده است.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای توسعه یافته به طور کلی 69 درصد کاهش داشته است. کشورهای در حال توسعه 72 درصد کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان را جذب کرده اند که این بالاترین رکورد به شمار می رود. پیش بینی می شود با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2021 میلادی نیز وضعیت چندان مطلوبی نداشته باشد. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان