قرنطینه چین و آزادسازی ذخایر انرژی قیمت نفت را کاهش داد


قیمت نفت در آغاز مبادلات روز دوشنبه در بازار آسیا با افت 2 دلاری روبرو شده است.

به گزارش رویترز، پس از افت قیمت نفت طی هفته گذشته برای دومین بار متوالی، قیمت طلای سیاه امروز دوشنبه نیز تحت تاثیر تشدید تدابیر قرنطینه ای در چین و آزادسازی ذخایر انرژی کشورهای بزرگ مصرف کننده، با کاهش همراه شده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 2.04 دلار کاهش به 100.74 دلار رسیده است. قیمت هر نفت سبک آمریکا نیز با 1.94 دلار افت به 96.32 دلار در هر بشکه رسیده است.

هفته گذشته قیمت نفت برنت با افت 1.5 درصدی و نفت آمریکا با کاهش یک درصدی روبرو شده است.

بازار به دقت تحولات جدید مربوط به ویروس کرونا در چین را دنبال می کند. مقام های شانگهای این شهر 26 میلیون نفری را تحت تدابیر شدید قرنطینه ای قرار داده اند. چین بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است و این اقدام می تواند تاثیر منفی بر واردات این کشور داشته باشد.

اعضای سازمان بین المللی انرژی اعلام کرده اند که قصد دارند 60 میلیون بشکه از ذخایر نفتی خود را طی 6 ماه آینده آزاد کنند.

تصمیم آمریکا و سایر اعضای سازمان بین المللی انرژی برای آزادسازی ذخایر نفتی تاثیر زیادی بر افت قیمت نفت طی هفته های اخیر داشته است. البته هنوز مشخص نیست که ایا این اقدام می تواند کمبود نفت روسیه را جبران کند یا نه.

گرچه تحریم های غرب موجب شده تا صادرات روسیه به اروپا و آمریکا کاهش یابد ولی امارها نشان می دهد صادرات نفت روسیه به چین و هند همچنان رو به افزایش است.

منابع اگاه فاش کرده اند که تولید نفت روسیه طی 6 روز نخست آوریل به کمتر از 10.52 میلیون بشکه در روز رسیده است. این رقم در مدت مشابه ماه مارس به 11.01 میلیون بشکه رسیده بود.

کنگره آمریکا روز پنجشنبه ممنوعیت خرید نفت روسیه را تصویب کرده و اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی این طرح است.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان