نگرانی درباره وضعیت عرضه قیمت نفت را برای دومین هفته متوالی افزایش داد


قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه با رشد 1.5 درصدی روبرو شد تا برای دومین هفته متوالی با یک روند صعودی همراه گردد.

نگرانی های بین المللی درباره تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا سایه سنگینی را بر چشم انداز عرضه و تولید جهانی انرژی انداخته و موجب جهش قیمت نفت و گاز شده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 1.49 دلار افزایش به 112.39 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 1.51 دلار رشد 109.77 دلار داد و ستد  شده است.

فیل فیلین تحلیلگر موسسه پرایس فیوچرز در این باره گفت: نیروهای ساختاری موثر بر قیمت نفت در کوتاه مدت موجب افزایش بیشتر قیمت خواهد شد و تنها عاملی که می تواند قیمت نفت را به عقب برگرداند، نگرانی درباره رشد اقتصاد جهانی است.

قیمت نفت سبک آمریکا در هفته ای که گذشت 5 درصد افزایش داشت و قیمت نفت برنت نیز حدود 4 درصد رشد را تجربه کرده است.

منابع آگاه فاش کردند که اتحادیه اروپا در حال تلاش برای دستیابی به اجماع نهایی است تا نفت روسیه را تحریم کند. پیشنهاد اولیه این است که 27 عضو این اتحادیه ،واردات نفت روسیه را تا پایان امسال متوقف کنند.

به اعتقاد برخی تحلیلگران، اوپک پلاس نیز در شرایط کنونی نمی تواند کمک چندانی به تامین نفت مورد نیاز اتحادیه اروپا و قطع وابستگی کشورهای اروپایی به نفت روسیه داشته باشد.

اوپک پلاس نیز در تازه ترین نشست خود با پیشنهاد کشورهای غربی برای افزایش فراتر از انتظار تولید نفت مخالفت کرده است.

آمارهای جدید نشان می دهد تعداد دکل های حفاری فعال در آمریکا طی هفته جاری به 557 رسیده که بالاترین رکورد از آوریل 2020 به شمار می رود.

بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه نرخ بهره را به بالاترین سطح از سال 2009 افزایش داده است. این بانک هشدار داده است که اقتصاد بریتانیا در معرض رکود و تورم بالای 10 درصدی قرار دارد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان