هشدار آژانس بین المللی انرژی درباره تبعات افت شدید سرمایه گذاری در پروژه های انرژی


افت شدید سرمایه گذاری پروژه انرژی

هشدار آژانس بین المللی انرژی درباره تبعات افت شدید سرمایه گذاری در پروژه های انرژی : آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که سرمایه گذاری جهانی در بخش انرژی در سال 2020 با افت 400 میلیارد دلاری روبرو خواهد شد. به گزارش پلاتس، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، سرمایه گذاری در بخش انرژی جهان امسال با افت 20 درصدی معادل 400 میلیارد دلار روبرو می شود، آن هم در شرایطی که بحران ویروس کرونا موجب کندتر شدن انتقال و گذار جهان به سوی سامانه های پاک تر و پایدارتر انرژی می شود.

افت شدید سرمایه گذاری پروژه انرژی

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، افت تقاضا، کاهش قیمتها موجب خواهد شد تا درآمد صنایع و دولت های جهان از محل فروش انرژی امسال بیش از یک تریلیون دلار کاهش پیدا کند. به نظر می رسد صنعت انرژی جهان امسال با بیشترین افت سرمایه گذاری در تاریخ روبرو خواهد شد و بیشترین فشار بر صنعت نفت وارد می شود به طوری که برای نخستین بار میزان هزینه های جهانی مصرفی برای نفت کمتر از برق خواهد بود.

تاثیر کرونا بر تقاضای جهانی نفت
این گزارش یک روز پس از آن منتشر شده است که مدیران ارشد بزرگترین شرکتهای تولیدکننده نفت و گاز جهان متعهد شده اند تا تمرکز راهبردی خود برای تولید انرژی پاک را همچنان حفظ کنند. گزارش آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد، همزمان با کاهش بودجه های بالادستی از سوی تولیدکنندگان نفت و مجبور شدن بسیاری از شرکتهای ملی نفت برای محدود کردن هزینه های خارجی خود و تمرکز بر بازارهای داخلی، به نظر می رسد سرمایه گذاری جهانی در بخش نفت و گاز امسال تقریبا یک سوم کاهش خواهد یافت.
بخش شیل نفت آمریکا متحمل بیشترین افت سرمایه گذاری خواهد شد و پیش بینی می شود سرمایه گذاری در این بخش امسال با افت 50 درصدی روبرو شود. این تحلیل افزود: اگر تقاضای جهانی نفت و گاز به روند رشد و رونق پیش از بحران کرونا بازگردد، این خطر واقعی وجود دارد که بازار انرژی با کمبود شدید عرضه و تولید روبرو شود.
کاهش سرمایه گذاری در بخش بالادستی در سال 2020 موجب خواهد شد تا تولید جهانی نفت تا سال 2025 میلادی 2.1 میلیون بشکه در روز کمتر از برآوردهای فعلی باشد و تولید گاز طبیعی نیز 60 میلیارد متر مکعب کاهش یابد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان