بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تغییر نداد

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تغییر نداد

تاثیر کرونا در اقتصاد اروپا


بانک مرکزی اروپا بسته های محرک جدیدی را در نشست روز پنجشنبه تصویب کرد تا به اقتصاد منطقه یورو برای مقابله با شوک ناشی از شیوع ویروس کرونا کمک کند. به گزارش رویترز، در این نشست بر خلاف انتظار سرمایه گذاران ،  بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تغییر نداد و این اقدام می تواند موجب نارضایتی و واکنش منفی بازارهای بین المللی شود.

در حالی که میلیون ها نفر در خانه های خود گرفتار شده اند و بازارهای مالی با سقوط شدیدی همراه هستند و شرکتهای بزرگ برای تولید محصولات خود با چالش های زیادی روبرو هستند، بانک مرکزی اروپا قصد دارد وام های ارزان در اختیار شرکتها قرار دهد و خرید دارایی ها و اوراق قرضه را افزایش دهد و نقدینگی و سرمایه مورد نیاز بانکها را برای مقابله با این بحران تامین کند.

به علت وجود ویروس کرونا بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تغییر نداد

این اقدام بانک مرکزی اروپا پس از آن است که فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را کاهش داده اند. سیاستگذاران اقتصاد جهانی به شدت نگران این هستند که تبعات منفی ویروس کرونا اقتصاد دنیا را به ورطه رکود شدیدی بکشاند، رکودی که شبیه بحران مالی 2008 میلادی است. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره پس اندازها را بدون تغییر در سطح منفی 0.5 درصد حفظ کرده است. سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا بر این باورند که کاهش بیشتر نرخ بهره در شرایط کنونی غیرسازنده بوده و به ضرر حاشیه سود بانکها خواهد بود.

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تغییر نداد

البته بانک مرکزی اروپا آمادگی خود را برای کاهش بیشتر نرخ بهره اعلام کرده است. این در شرایطی است که سازمان بهداشت جهانی برای نخستین بار ویروس کرونا را یک بیماری همه گیر در سطح دنیا ارزیابی کرده و دولت ترامپ نیز ممنوعیت یک ماهه ای را علیه پروازهای اروپایی به خاک ایالات متحده وضع کرده است.

گرچه سیاستگذاران تاکید می کنند که بخش مالی مستحکم بوده و بحران 2008 تکرار نخواهد شد ولی بازارهای سهام و بورس اروپا طی هفته های اخیر با افت 28 درصدی روبرو شده است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که آلمان بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا در شش ماه نخست امسال با رکورد روبرو است و این وضعیت برای سایر کشورهای منطقه یورو نیز رخ خواهد داد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان