هشدار تحلیلگران اقتصادی درباره وجود حباب در بازار سهام دنیا


برخی تحلیلگران اقتصادی با اشاره به وضعیت خطرناک “شاخص بافت” نسبت به حباب در بازار سهام دنیا هشدار می دهند.بر اساس این گزارش، شاخص بافت که نسبت ارزش بازار سهام به تولید ناخالص دنیا GDP را نشان می دهد، به روند صعودی خود در بالای مرز بحرانی 100 ادامه داده و در هفته جاری به 127.7 رسیده که یک رکورد جدید بوده و به معنی وجود حباب قابل توجه در بازار سهام دنیا است.در سال 2001 وارن بافت نسبت ارزش بازار سهام به جی دی پی را به عنوان بهترین شاخص برای ارزیابی وضعیت بازار سهام توصیف و ارزیابی کرد.

هر چه این شاخص بالاتر باشد، نشانگر حبابی بودن بازار سهام است و آمارهای جدید نیز نشان می دهد ارزش بازار سهام آمریکا هم اکنون به شدت بیشتر از ارزش واقعی آن است.سرمایه گذاران از این شاخص برای ارزیابی ارزش بازار سهام استفاده می کنند. رشد ارزش بازار سهام از 2010 تاکنون ادامه داشته و تا 11 فوریه 2021 به بیش از 49.5 تریلیون دلار رسیده است. این در حالی است که ارزش تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماه نخست 2021 میلادی به 21.7 تریلیون دلار رسیده است. 

وارن بافت معتقد است اگر این شاخص به سوی 200 درصد پیش برود، شما عملا در حال بازی با آتش هستید. این شاخص هم اکنون برای آمریکا به 228 درصد رسیده که 88 درصد نیز از میانگین های تاریخی بالاتر است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان