مؤسسه ریستاد انرژی: تقاضای جهانی فرآورده های نفتی تا 2050 نصف خواهد شد


مؤسسه تحقیقاتی ریستاد انرژی در تازه ترین گزارش خود از  احتمال کاهش 50 درصدی تقاضای جهانی فراورده های پالایشگاهی تا سال 2050 میلادی خبر داده است.

به گزارش رویترز، موسسه ریتساد انرژی پیش بینی کرد تلاش اقتصاد جهانی به سوی استفاده بیشتر از خودروهای برقی و گسترش حمل و نقل جاده ‌ای متتمرکز بر استفاده از ناوگان برقی با هدف کاهش انتشار کربن ممکن است موجب افت 50  درصدی تقاضا برای فرآورده های پالایشگاهی شود.

بر اساس این گزارش، ساهدف رئیس بخش پایین دست در مؤسسه ریستاد انرژی در این باره تاکید کرد: با ادامه روند کنونی تا سال 2050 حدود 90 درصد وسایل نقلیه برقی خواهند شد.

وی در ادامه افزود:  وسایل نقلیه برقی موجب خواهد شد تا مصرف جهانی بنزین و گازوئیل با کاهش چشمگیری روبرو شود ، اما تقاضا برای سایر فرآورده‌های نفتی در بخش‌های هوانوردی، دریانوردی و پتروشیمی به دلیل گسترش شهرنشینی ممکن است روند صعودی داشته باشد که این مساله صنعت پالایش را به چالش می‌کشد.

این مقام مؤسسه ریستاد انرژی در ادامه تصریح کرد: چگونه می‌توانیم این تقاضاها را با کاهش 50 درصدی ظرفیت پالایش، پاسخ دهیم؟ من فکر می‌کنم این نشانه بزرگی است که ما احتمالاً کمبودهای زیادی در بخش‌هایی که برای آنان تقاضا وجود دارد، داشته باشیم.

وی افزود: این امر منجر به توجیه‌پذیر شدن دارایی‌های پایین دستی در کل زنجیره تامین می‌شود.

وی گفت: به عنوان مثال، واحد‌های کک‌سازی در پالایشگاه‌ها که برای تولید بنزین و گازوئیل استفاده می‌شوند، باید تولید خود را تغییر دهند تا کک نفتی بیشتری برای گرافیت در باتری تولید کنند. پالایش نفت خام به طور مستقیم در پتروشیمی‌ها یک روند دیگر است.

با این وجود، این شرکت پیش بینی کرد که تقاضای جهانی نفت در کوتاه مدت افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان