کاهش قیمت نفت طی هفته گذشته به علت نگرانی درباره رکود اقتصادی


قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانی درباره محدودیت عرضه با رشد 3 دلاری روبرو شد ولی در هفته ای که گذشت با دومین کاهش متوالی همراه بوده است.

تحلیلگران بر این باورند که نگرانی بازار از اینکه افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی جهان موجب رکود اقتصادی خواهد شد، عامل اصلی افت مجدد قیمت نفت در هفته گذشته بوده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 3.07 دلار افزایش به 113.12 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 3.35 دلار رشد 107.62 دلار داد و ستد شده است.

جان کلیداف تحلیلگر موسسه Again Capital LLC در نیویورک در این باره گفت: فدرال رزرو آمریکا یک رویکرد بسیار تهاجمی را برای مقابله با تورم اتخاذ کرده که موجب تضعیف قیمت نفت شده است.

روز پنجشنبه نیز جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا گفت که تمرکز بانک مرکزی بر مهار تورم بی قید و شرط خواهد بود. این اظهارات موجب نگرانی بیشتر بازارهای بین المللی درباره افزایش سریع نرخ بهره آمریکا شد.

تازه ترین تحقیق و بررسی دانشگاه میشیگان نشان می دهد شاخص احساسات مصرف کننده در آمریکا در ماه ژوئن با افت شدیدی روبرو شده است.

در حالی که اقتصاد جهانی در دوران پساکرونا به سر می برد و تقاضای انرژی رو به افزایش است، حمله روسیه به اوکراین و تحریم های غرب علیه مسکو موجب کاهش عرضه و صادرات نفت خام شده است.

کاهش شدید تولید نفت لیبی به خاطر ناآرامی های سیاسی نیز عامل مهم دیگری برای افزایش قیمت نفت بوده است.

اوپک پلاس نیز قرار است 30 ژوئن نشست دیگری را برگزار کند و پیش بینی می شود اعضای این گروه بار دیگر بر پایبندی خود برای افزایش تدریجی تولید در ماه های جولای و اوت تاکید خواهند کرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان