فائو خبر داد: رشد 33 درصدی قیمت جهانی مواد غذایی در یک سال گذشته


سازمان خوار و بار جهانی فائو در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، شاخص قیمت مواد غذایی در ماه اوت 2021 میلادی به ۱۲۷.۴ رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش رویترز، سازمان خوار و بار جهانی افزود، قیمت جهانی مواد غذایی پس از 2 ماه که با کاهش روبرو شده بود، در ماه اوت افزایش داشته است. به اعتقاد تحلیلگران، رشد قیمت شکر، روغن‌های نباتی و برخی غلات عامل اصلی این افزایش شاخص بوده است.

 سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) همچنین پیش بینی کرد برداشت جهانی غلات در سال 2021 میلادی به 2.788 میلیارد تن خواهد رسید یعنی پایین‌تر از 2.817  میلیارد تن که قبلا برآورد شده بود. اما این رقم هنوز هم نسبت به سطح برداشت در 2020 بالاتر است.

شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه گذشته میلادی نیز به متوسط 127.4 رسید ،در حالی که این رقم در ماه قبل از آن 123.5 بود.

قیمت مواد غذایی در ماه اوت نسبت به سال قبل 32.9 درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت غلات فائو در ماه اوت 3.4 درصد بیشتر از جولای بود. انتظار برداشت پایین‌تر غلات در بسیاری کشورهای صادر کننده باعث شد قیمت گندم 8.8 درصد و  قیمت جو 9 درصد در این ماه افزایش یابد.

این در حالی است که قیمت جهانی برنج کاهش داشته است.

شاخص قیمت شکر 9.6 درصد در ماه اوت افزایش یافته که نتیجه نگرانی در مورد نابودی محصولات برزیل، بزرگترین صادر کننده شکر در جهان است. البته دورنمای خوب تولید در هند و اتحادیه اروپا این نگرانی را تا حدی پایین آورده است.

قیمت روغن‌های نباتی 6.7 درصد افزایش یافته و قیمت روغن پالم به خاطر ادامه نگرانی در مورد سطح تولید آن به بالاترین رقم رسیده است.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان