پالایشگاه بید بلند خلیج فارس در شهریور ماه 99 به بهره برداری رسیده است  ، و شـرکت پتروشـیمی خلیج فارس با (۹۹.۶۶٪) سهام، شـرکت پتروشـمی گچساران با (۰.۳۱٪) سهام و شرکت بازرگانی ارشا تجارت صدرا با (۰.۰۳٪) سهام،  مالکان این مجتمع به شمار می آیند .

بید بلند خلیج فارس یکی از بی نظیرترین پروژه های مهم کشور است که بخش قابل توجهی از گازهایی که تا دیروز در فلرها سوزانده و یا مجددا به چاههای نفت تزریق می شد را تصفیه و از هدررفت آنها جلوگیری کرده و با تولید محصولات متنوع میلیون ها دلار را برای کشور ارزش آفرینی کند. 

پالایشگاه بید بلند خلیج فارس از لحاظ میزان ظرفیت تولید بزرگترین تاسیسات جمع آوری و فرآورش در تاریخ صنعت نفت ایران و یکی از بزرگترین پالایشگاه های گازی خاورمیانه یا غرب آسیاست که با سرمایه گذاری 3.4 میلیارد دلار اجرا شده است . این پروژه ظرفیت فرآورش روزانه 56.6 میلیون متر مکعب گازهای همراه نفت را داراست که سالانه 10.4 میلیون تن متان ،1.5 میلیون تن اتان ، 1 میلیون تن پروپان ،0.5 میلیون تن بوتان ، 0.6 میلیون تن میعانات گازی ،0.9 میلیون تن گاز اسیدی تولید خواهد کرد . برآورد میشود ، در صورتیکه پالایشگاه با 100 درصد ظرفیت خوراک فعالیت کند ، سالانه حدود 700 میلیون دلار برای کشور درآمد زایی خواهد داشت . 

بنابراین به نظر می رسد این پروژه در بازه زمانی 4 ساله می تواند هزینه های ساخت خود را  در راستای بازگشت سرمایه تامین و جبران نماید و سود هلدینگ خلیج فارس را نسبت به سال گذشته کاملاً متحول سازد . 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان