رشد فزاینده کسری تجاری آمریکا در ماه فوریه


آمارهای جدید و رسمی نشانگر افزایش چشمگیر کسری تجاری ایالات متحده در ماه فوریه است.به گزارش رویترز، در حالی که روند رشد و رونق اقتصادی آمریکا نسبت به سایر رقبای جهانی اش سریعتر بوده و این احتمال وجود دارد که رشد اقتصادی این کشور در سال 2021 میلادی همچنان روند صعودی داشته باشد، آمارهای جدید نشان می دهد کسری تجاری این کشور با افزایش همراه شده است.بر اساس این گزارش اجرای بسته های محرک مالی از سوی دولت آمریکا تاثیر مستقیم و زیادی بر رشد فعالیت های اقتصادی داشته است.

اجرای برنامه گسترده واکسیناسیون و بسته نجات اقتصادی کرونا به ارزش 1.9 تریلیون دلار توسط دولت بایدن تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای داخلی داشته و این یک عامل مهم برای رشد فزاینده کسری تجاری آمریکا بوده است.جو بایدن هفته گذشته نیز یک طرح 2 تریلیون دلاری را برای توسعه زیرساختهای اقتصادی و عمرانی آمریکا ارائه کرده است. این طرح نیز می تواند موجب رشد فزاینده واردات طی ماه های آینده شود. وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد، کسری تجاری این کشور در ماه فوریه به بیش از 71.1 میلیارد دلار رسیده که نسبت به ژانویه 4.8 درصد رشد نشان می دهد. 

میزان صادرات آمریکا در این مدت با 2.6 درصد کاهش به 187.3 میلیارد دلار رسیده است. صادرات کالا در این مدت با 3.5 درصد کاهش به کمتر از 131.1 میلیارد دلار رسیده است. میزان واردات آمریکا نیز در این مدت با 0.7 درصد کاهش به 258.3 میلیارد دلار رسیده است. واردات کالا با 0.9 درصد افت به 219.1 میلیارد دلار رسیده است. در مقابل، واردات کالاهای سرمایه ای با رشد چشمگیری روبرو شده است. واردات مواد صنعتی نیز به بالاترین سطح خود از اکتبر 2018 رسیده است. ولی واردات خودرو و قطعات و موتور در این مدت کاهش داشته است. 

تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند که با توجه به مسدود شدن 6 روزه کانال سوئز روند مبادلات تجاری آمریکا در ماه مارس با کاهش محسوسی روبرو خواهد شد. در پی انتشار این گزارش ،ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی با کاهش روبرو شد.در حالی که رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه پایانی 2020 به 4.3 درصد رسیده است، کارشناسان پیش بینی می کنند رشد اقتصادی این کشور در سال 2021 به بیش از 7 درصد خواهد رسید که این سریعترین نرخ رشد اقتصادی از سال 1984 خواهد بود. 

اقتصاد آمریکا در سال 2020 بیش از 3.5 درصد کوچکتر شده است که این بدترین عملکرد اقتصادی در 74 سال اخیر به شمار می رود.صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است رشد اقتصادی جهان امسال به 6 درصد خواهد رسید. صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی آمریکا را 6.4 درصد پیش بینی کرده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان