صندوق بین المللی پول: صادرکنندگان نفت خاورمیانه بیشترین زیان را از ویروس کرونا متحمل می شوند


صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که صادرکنندگان بزرگ نفت امسال با شدیدترین زیان و ضرر به خاطر شیوع ویروس کرونا و افت تقاضای جهانی انرژی روبرو خواهند شد.به گزارش پلاتس، صندوق بین المللی پول اعلام کرد: افت تقاضای جهانی انرژی و کاهش قیمت نفت موجب خواهد شد تا صادرکنندگان بزرگ نفت جهان به خصوص در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی با بیشترین زیان و ضرر و افت رشد اقتصادی در سال 2020 روبرو شوند.

بر اساس این گزارش رشد واقعی تولید ناخالص داخلی صادرکنندگان نفت از جمله عربستان سعودی و ایران امسال با افت 6.6 درصدی روبرو خواهد شد. 

افت اقتصادی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس امسال به 6 درصد خواهد رسید. میزان درآمدهای کشورهای صادرکننده نفت نیز با افت 224 میلیارد دلاری روبرو می شود. 

البته سال آینده صادرکنندگان نفت منطقه با سریعترین رشد اقتصادی روبرو می شوند و رشد اقتصادی این کشورها به 3.4 درصد خواهد رسید، این رقم برای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به 2.3 درصد می رسد.

صندوق بین المللی پول افزود: تولید ناخالص داخلی برای بخش نفت به تنهایی با افت 7.7 درصدی در سال 2020 روبرو خواهد شد، تحریم های آمریکا علیه ایران تاثیر زیادی خواهد داشت. اقتصاد عربستان امسال با افت 5.4 درصدی روبرو می شود و سال آینده نیز رشد 3.1 درصدی را تجربه می کند.

در کوتاه مدت و میان مدت ، مازاد عرضه و بالا بودن ذخایر یک نگرانی بزرگ به شمار خواهد رفت و از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا و کاهش سفرهای هوایی، موجب افت چشمگیر تقاضای انرژی می شود. 

اوپک و متحدانش هنوز در حال تلاش برای برقراری ثبات در بازار نفت هستند و از ماه می تاکنون تولید خود را کاهش داده اند. منحنی و نمودار نشان می دهد قیمت نفت احتمالا در میان مدت تا 48 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت که این رقم 25 دلار کمتر از میانگین سال 2019 است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان