افزایش فعالیت های کسب و کار منطقه یورو با لغو محدودیت های کرونایی


نتایج یک تحقیق و بررسی جدید نشان می دهد همزمان با لغو محدودیت های کرونایی در ماه ژوئن، فعالیت های تجاری و کسب و کار در منطقه یورو با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

به گزارش رویترز، فعالیت های تجاری و کسب و کار در بین کشورهای منطقه یورو در ماه ژوئن با سریعترین رشد خود در 15 سال اخیر رسیده است.

بر اساس این گزارش، اعمال محدودیت های کرونایی طی ماه های گذشته فشار شدیدی را بر بخش خدمات منطقه یورو وارد کرده است. ولی با لغو تدریجی این محدودیت ها فعالیت های تجاری و کسب و کار در کشورهای عضو یورو با افزایش همراه شده است.

این در حالی است که کمبود نیروی کار و اختلالات ایجاد شده در زنجیره عرضه و تامین کالا، موجب رشد فزاینده فشارهای تورمی در منطقه یورو شده است.

شاخص ترکیبی مدیران خرید IHS Markit که نشانگر سلامتی یا وخامت اوضاع اقتصادی است، طی ماه گذشته به 59.5 واحد افزایش یافته است، این رقم در ماه می به 57.1 واحد رسیده بود، این بالاترین رقم از ژوئن 2006 میلادی به شمار می رود.

تحلیلگران اقتصادی این شاخص را برای ماه ژوئن 59.2 واحد پیش بینی کرده بودند. زمانی که این شاخص بالاتر از 50 واحد باشد، نشانگر رشد و رونق اقتصادی است و هرگاه این شاخص به کمتر از 50 واحد برسد، نشانه رکود و بحران اقتصادی خواهد بود.

کریس ویلیامسون تحلیلگر ارشد اقتصادی IHS Markit در این باره گفت: گرچه رونق اقتصادی اروپا در ماه ژوئن به طور چشمگیری افزایش یافته است ولی در این مدت فشارهای تورمی نیز بیشتر شده است. کسب و کار و تجارت در بخش خدمات منطقه یورو رونق داشته است. بخش صنعت نیز با رشد قابل توجهی روبرو شده است.

روند سریع واکسیناسیون در قاره اروپا به این معناست که دولت ها اجازه بازگشایی مجدد بخش خدمات را داده اند و شاخص مدیران خرید این بخش در ماه ژوئن به بیش از 58.3 واحد رسیده است. این رقم در ماه می به 55.2 واحد رسیده بود.

آمارهای دیگر نیز نشان می دهد تولیدات صنعتی منطقه یورو طی ماه ژوئن با رشد چشمگیری روبرو شده ولی از سوی دیگر هزینه های مواد خام و اولیه نیز با بیشترین رشد در دو دهه اخیر مواجه بوده است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، افزایش فشارهای تورمی مهمترین تهدید علیه سیاست های پولی انبساطی بانک مرکزی اروپا به شمار می رود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان