موسسه مالیه بین الملل: بحران کرونا موجب رشد 24 تریلیون دلاری بدهی جهان شد


موسسه مالیه بین الملل در تازه ترین گزارش خود از افزایش چشمگیر 24 تریلیون دلاری بدهی جهان در سال 2020 میلادی در پی بحران شیوع ویروس کرونا خبر داده است.به گزارش رویترز، موسسه مالیه بین الملل اعلام کرد: میزان بدهی جهان تا پایان سال 2020 میلادی به بیش از 281 تریلیون دلار رسیده که این رقم معادل 355 درصد تولید ناخالص داخلی جهان است. این رقم نسبت به سال 2019 میلادی بیش از 24 تریلیون دلار افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش موسسه مالیه بین الملل افزود: برنامه های حمایتی دولت ها برای مقابله با ویروس کرونا نیمی از رشد فزاینده بدهی ها در سال 2020 را تشکیل داده است. شرکت ها بانک ها و خانوارها نیز به ترتیب 5.4 و 3.9 و 2.6 تریلیون دلار به بدهی جهان افزوده اند. این رقم نشان می دهد سهم بدهی در تولید اقتصادی جهان با 35 درصد افزایش به بیش از 355 درصد رسیده است.این در حالی است که در اوج بحران مالی 2008 و 2009 میلادی ، سهم بدهی در تولید ناخالص داخلی جهان به ترتیب با رشد 10 و 15 درصدی روبرو شده بود.

این آمارها نشان می دهد میزان دریافت وام در بسیاری از کشورهای جهان بیشتر از سطح قبل از بحران کرونا بوده است.پیش بینی می شود میزان بدهی های جهان در سال 2021 میلادی نیز 10 تریلیون دلار دیگر افزایش یابد و از مرز 92 تریلیون دلار بگذرد. فشارهای سیاسی و اجتماعی نیز مانع از آن خواهد شد تا تلاش دولت ها برای کاهش کسری بودجه و بدهی به نتیجه برسد.

این گزارش نشان می دهد بدهی کشورهای اروپایی با رشد فزاینده ای روبرو شده به طوری که سهم بدهی بخش غیر مالی به تولید ناخالص داخلی در فرانسه اسپانیا و یونان به بیش از 50 درصد رسیده است.سوئیس تنها کشور در فهرست 61 کشور موسسه مالیه بین الملل است که با کاهش سهم بدهی به تولید ناخالص داخلی روبرو شده است.در بین کشورهای نوظهور نیز چین با بالاترین رشد بدهی به تولید اقتصادی روبرو شده و پس از چین نیز کشورهای ترکیه، کره امارات متحده عربی قرار دارند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان