با پشت سر گذاشتن آمریکا: چین بزرگترین شریک تجاری اروپا شد


تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد چین سال گذشته با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگترین شریک تجاری اتحادیه اروپا تبدیل شده است.به گزارش اداره آمار اروپا ، چین در سال 2020 میلادی با پیشی گرفتن بر آمریکا به بزرگترین شریک تجاری اتحادیه اروپا تبدیل شده است.بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به چین طی سال گذشته 2.2 درصد رشد داشته و واردات نیز با افزایش 5.6 درصدی روبرو شده است.

در مقایسه، صادرات اروپا به آمریکا با افت 8.2 درصدی همراه شده و واردات نیز بیش از 13.2 درصد کاهش داشته است.به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، علت اصلی این مساله این واقعیت روشن و مسلم است که چین و آسیا تنها منطقه در جهان بوده که در سال 2020 با رشد و رونق اقتصادی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا روبرو شده است.در حالی که بحران کرونا اقتصاد اروپا و آمریکا را با چالش های جدی روبرو کرده است ولی چین در مقایسه با سایر کشورهای جهان، عملکرد اقتصادی مناسبی داشته است.

آمارهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد چین در سال 2021 میلادی نیز با رشد اقتصادی قابل قبولی روبرو خواهد شد. برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که افزایش مبادلات تجاری اتحادیه اروپا با چین به یک چالش بزرگ برای کشورهای اروپایی به شمار می رود، زیرا در شرایط حساس فعلی اروپا باید با آمریکا برای مقابله با پیشرفت های فنی چین همکاری کند. 

آمریکا و اروپا با پکن بر سر نسل پنجم اینترنت و انتقال فناوری درگیر هستند. واشنگتن و بروکسل در عین حال مسائل حقوق بشری در چین را بهانه ای برای فشار وارد کردن به این کشور قرار داده اند. با این حال به نظر می رسد اتحادیه اروپا تمایل زیادی برای گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری با چین دارد و دسامبر 2020 توافقنامه سرمایه گذاری را با پکن امضا کرده است که بر اساس آن فعالیت شرکت های اروپایی در چین تسهیل خواهد شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان