صادرات ال پی جی ایران به بالاترین سطح در 2 سال اخیر رسید


آمارهای جدید پلتس نشان می دهد صادرات ال پی جی ایران طی ماه های جولای و اوت به بالاترین سطح در 2 سال اخیر رسیده است.

به گزارش اس پی گلوبال پلتس، افزایش واردات ال پی جی ایران از سوی چین موجب رشد صادرات آن به بالاترین سطح طی دو سال گذشته یعنی حدود ۵۰۰ هزار تن شده است.

بر اساس این گزارش، صادرات ال ‌پی ‌جی ایران در ماه های جولای و اوت به حدود 500 هزار تن رسیده که این بالاترین رکورد در دو سال اخیر به شمار می رود.

تحلیلگران بر این باورند که علت اصلی رشد فزاینده صادرات ال پی جی ایران، رشد تقاضای چین برای محصولات پتروشیمی بوده است.

 پیش بینی می شود صادرات ال‌ پی ‌جی ایران تا پایان سال 2021 میلادی به دلیل افزایش تولید و رشد تقاضا به بیش از 500 هزار تن برسد.

یک منبع آگاه چینی در این باره گفت: خرید ال پی جی از سوی چین طی سال جاری میلادی افزایش یافته که دلیل آن می تواند قیمت رقابتی تر ال پی جی ایران باشد.

این گزارش افزود: ایران ال پی جی خود را 20 دلار در هر تن ارزان تر از سایر تولیدکنندگان خاورمیانه عرضه می کند که این مساله موجب افزایش تمایل خریداران به سوی ایران شده است.

گفتنی است مشتریان چینی در دور قبلی تحریم ‌های غرب علیه ایران در سال2012، ال پی جی ایران را 40 تا 50 دلار ارزان تر از سایر تولیدکنندگان خریداری می‌کردند.

بر اساس اعلام موسسه کپلر، چین در ماه ژوئن با خرید 464 هزار تن ال پی جی، بزرگترین خریدار این محصول ایران بود. صادرات ال ‌پی‌ جی به چین 95 درصد کل صادرات ایران را در این ماه تشکیل داد و مقدار کمی هم به پاکستان و بنگلادش صادر شده است.

شرکت پتروشیمی بندر امام سالانه یک میلیون تن، شرکت پتروشیمی عسلویه 1.5 میلیون تن و شرکت پتروشیمی خارک 200 هزار تن در سال ال پی جی تولید می کنند.

اطلاعات صنعتی نشان می‌دهند چین در 2019میلادی حدود 4.94 میلیون تن، در سال 2020 میلادی 3.85 و در پنج ماه اول سال میلادی جاری 1.965 میلیون تن ال ‌پی‌ جی از ایران وارد کرده است.

انتهای پیام/

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان