آیا آمریکا به سوی یک حباب جدید در بخش مسکن پیش می رود؟


افزایش چشمگیر و فزاینده قیمت مسکن در آمریکا موجب شده است تا خرید خانه برای هزاران خانوار به یک آرزوی و رویای دست نیافتنی تبدیل شود.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره، ادامه روند صعودی قیمت مسکن در آمریکا نگرانی ها درباره تشکیل مجدد حباب در بخش مسکن را تشدید کرده است. بر اساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی معتقدند طی یک سال اخیر عواملی مثل پایین بودن بهره اوراق رهنی، اجرای بسته های محرک پولی و مالی فدرال، قرنطینه و دورکاری رشد سریع تقاضا برای مسکن در آمریکا شده است. 

از سوی دیگر بحران کرونا موجب تشدید کمبود مسکن در بازار آمریکا و به تاخیر افتادن پروژه های بزرگ ساخت و ساز مسکن شده است. این مساله موجب شده است تا فروشندگان مسکن نیز در چنین شرایطی دست نگه دارند. آمارهای منتشر شده از سوی وبگاه Redfin نشان می دهد میانگین قیمت مسکن در آمریکا طی ماه اوریل با 20 درصد رشد نسبت به سال قبل به بیش از 347500 دلار رسیده است.به اعتقاد برخی تحلیلگران، بازار مسکن آمریکا پیش از این نیز با عدم تعادل شدید بین عرضه و تقاضا روبرو بود ولی بحران کرونا موجب شده تا عرضه مسکن به شدت محدود شود.

اقتصاددانان با مقایسه شرایط فعلی بازار مسکن آمریکا با بحران تشکیل حباب در بخش مسکن در دهه 2000 میلادی، نسبت به تکرار این بحران و خطر ترکیدن حباب قیمت مسکن هشدار می دهند. البته سیاستگذاران اقتصادی آمریکا بر این باورند که شرایط فعلی بازار مسکن به اندازه سال 2007 میلادی خطرناک نیست. جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا نیز گفته است: گرچه افزایش قیمت مسکن مساله ناخوشایندی است ولی این مساله موجب بی ثباتی مالی نخواهد شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان