سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری عراق در صنعت گاز برای کاهش وابستگی به واردات انرژی از ایران


عراق قصد دارد با جذب سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری برای توسعه ظرفیت تولید گاز خود، وابستگی به واردات انرژی از ایران را کاهش دهد.به گزارش پلاتس، احسان اسماعیل وزیر نفت عراق گفت: بغداد به دنبال جذب سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری با هدف توسعه ظرفیت تولید گاز است.این در حالی است که دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک تلاش زیادی را برای کاهش وابستگی به واردات انرژی از ایران آغاز کرده است.

سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ گازی به عراق کمک خواهد کرد تا تولید گاز را به 4 میلیارد فوت مکعب در روز افزایش دهد تا این کشور بتواند 16 گیگاوات برق تولید کند. عراق تحت فشار زیادی از سوی آمریکا قرار دارد تا وابستگی به واردات برق و گاز از ایران را کاهش دهد. عراق به خصوص در فصل تابستان با افزایش شدید دمای هوا، با کمبود برق روبرو می شود. 

عراق از سال 2018 تاکنون مشمول معافیت آمریکا از تحریم های ایران شده تا بتواند همچنان به واردات انرژی ادامه دهد.عراق همچنین قصد دارد تا سال 2024 میلادی واردات گاز از ایران را قطع کند. وزارت نفت عراق هم اکنون در حال رایزنی و مذاکره با شرکت های بزرگ جهان برای سرمایه گذاری در پروژه های گازی است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان